Radio Białystok | Wiadomości | Do Białostockiego Centrum Onkologii trafiło około 700 książek

Do Białostockiego Centrum Onkologii trafiło około 700 książek

21.01.2022, 12:03, akt. 12:13

Około 700 książek zebrano w ramach społecznej akcji na rzecz pacjentów onkologicznych w Białymstoku. Kupiono także odtwarzacze i audiobooki. Książki trafiły w piątek (21.01) do Białostockiego Centrum Onkologii.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


Akcję zorganizowało stowarzyszenie Eurydyki

Akcję w okresie świątecznym zorganizowało stowarzyszenie Eurydyki, działające na rzecz kobiet chorujących na nowotwory, we współpracy z jedną z firm kurierskich. To pracownicy tej firmy przekazali książki.

Książki są o najróżniejszej tematyce. Trafią na półki na książki, które są na wszystkich oddziałach w BCO.

Wiceprezes Stowarzyszenia Eurydyki w Białymstoku Barbara Idźkowska podkreśliła, że takie akcje są ważne i potrzebne społecznie, bo są wyrazem solidarności z pacjentami onkologicznymi, wsparciem dla nich, łączą i angażują w działanie różne środowiska, także firmy.

Leczenie onkologiczne jest często żmudne, monotonne i z tego względu dobra książka czy audiobook może zainteresować pacjenta czy pacjentkę, która może oderwać się od tej rzeczywistości szpitalnej

- powiedziała na briefingu prasowym Barbara Idźkowska.

Psycholog, psychoonkolog z Białostockiego Centrum Onkologii Ewelina Szarkowska podkreśliła, że takie akcje to ważne gesty społeczne wobec pacjentów, a pacjenci je cenią, cenią też książki, korzystają z tych, które są na regałach w szpitalu. Zaznaczyła, że ważne, że są też audiobooki, bo nie każdy pacjent w trakcie leczenia jest w stanie korzystać z tradycyjnej książki.

To bardzo ważne, że jest coraz więcej takich akcji. Pacjent onkologiczny staje się widoczny. Myślę, że przez lata widoczny nie był, a teraz dzięki tym wszystkim akcjom staje się widoczny

– powiedziała Ewelina Szarkowska. Dodała także, że mówienie, nagłaśnianie takich akcji służy także temu, że coraz więcej osób może pomyśli o wykonaniu badań profilaktycznych, by nie stawać się pacjentami.

Książki zebrali w okresie świątecznym pracownicy firmy kurierskiej DPD. Maria Zawadzka-Samoszuk z tej firmy powiedziała, że to gest solidarności, także wyraz pamięci o chorych na raka, okazanie wrażliwości na potrzeby innych i chęć niesienia pomocy.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bezpłatne badania cytologiczne w ramach akcji Białostockiego Centrum Onkologii

17.01.2022, 14:56

Co najmniej trzysta pań będzie mogło w styczniu skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, które w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przygotowało Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Zapisy na badania ruszą we wtorek.


Nowatorską operację rekonstrukcji piersi wykonali lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii

22.10.2021, 19:19

Pierwszą w Podlaskiem operację rekonstrukcji piersi u pacjentki po mastektomii z wykorzystaniem płata skóry z jej brzucha przeprowadzają w piątek (22.10) w Białostockim Centrum Onkologii lekarze z różnych ośrodków medycznych z kraju.


Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło platformę ułatwiającą współpracę z placówkami POZ

18.08.2021, 15:31

Chodzi o to, by usprawnić i przyśpieszyć zgłaszanie pacjentek na badania profilaktyczne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok