Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło platformę ułatwiającą współpracę z placówkami POZ

Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło platformę ułatwiającą współpracę z placówkami POZ

autor: Olga Gordiejew

18.08.2021, 15:31, akt. 16:02

Chodzi o to, by usprawnić i przyśpieszyć zgłaszanie pacjentek na badania profilaktyczne.

Białostockie Centrum Onkologii, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii, fot. Joanna Szubzda

Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło pierwszą w Polsce platformę ułatwiającą współpracę z placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dzięki niej to lekarze rodzinni w prosty i szybki sposób mogą zapisać swoje pacjentki na badania - mówi kierownik i koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi BCU Elżbieta Potentas.

- Pacjentki często bagatelizują zmiany w obrębie piersi, nie dotrzymują terminu wizyty. To skutkuje oczywiście gorszym rokowaniem. W związku z tym, że lekarze pierwszego kontaktu najczęściej widzą swoich pacjentów, powstał taki pomysł, żeby to właśnie lekarze rodzinni kierowali pacjentki do nas przez platformę na wizytę lub badanie. Jeśli zostanie wykryta jakaś niepokojąca zmiana, będzie wykonana też dalsza diagnostyka - mówi Elżbieta Potentas. 

Jako pierwsi testowali nową platformę lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Jak mówi wiceprezes Zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie dr Joanna Zabielska-Cieciuch, nowa forma współpracy sprawdza się, bo kierowane na badania pacjentki nie rezygnują z wizyt umówionych przez platformę. A dla porównania z papierowych zaproszeń na badania korzystało zaledwie siedem procent pacjentek.

W tej chwili z platformy korzysta kilkadziesiąt poradni. Ale do tego programu będą mogli włączyć się wszyscy lekarze rodzinni.

W ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii wykonano ponad 9 tysięcy mammografii i ponad siedem tysięcy USG piersi, a w tym roku już blisko osiem tysięcy badań mammograficznych i sześć tysięcy - USG piersi.

Program badań profilaktycznych adresowany jest przede wszystkim do kobiet w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. Ale w systemie lekarze mogą rejestrować także pacjentki spoza tej  grupy wiekowej, jeśli występują u nich niepokojące dolegliwości.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Budynek radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii będzie zmodernizowany

10.08.2021, 13:38

Budynek radioterapii i rehabilitacji w Białostockim Centrum Onkologii zostanie przebudowany oraz zmodernizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków z UE - poinformowano we wtorek (10.08) na konferencji prasowej. Dzięki inwestycji ma się zwiększyć dostęp do zabiegów, a także poprawić ich jakość.


W BCO powstała poradnia dermatologii i wenerologii

15.06.2021, 12:32

To pierwsza tego typu poradnia w regionie, w której pacjent trafi od razu pod opiekę chirurga onkologa i dermatologa. W Białostockim Centrum Onkologii powstała poradnia dermatologii i wenerologii. Placówka podpisała właśnie umowę z NFZ.


Białostockie Centrum Onkologii z certyfikatem "Szpital bez bólu"

10.06.2021, 20:43

Pacjenci mają szybciej dochodzić do zdrowia, a zabiegi mają być jak najmniej bolesne. Specjalne procedury wprowadziło Białostockie Centrum Onkologii. Jego pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok