Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z losami Sybiraków

Muzeum Pamięci Sybiru apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z losami Sybiraków

26.01.2022, 14:33, akt. 19.02.2022, 19:30

O przekazywanie pamiątek związanych z losami Sybiraków zaapelowało Muzeum Pamięci Sybiru. W zbiorach instytucji znajduje się obecnie ponad 7,4 tys. eksponatów, ale nadal poszukiwane są kolejne.

Pierwszy dzień zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Monika Kalicka
Pierwszy dzień zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Monika Kalicka

Muzeum oficjalnie otwarto 17 września 2021 roku

Muzeum Pamięci Sybiru powołane zostało cztery lata temu jako miejska placówka kultury; wówczas jeszcze w przejściowej lokalizacji w centrum Białegostoku. Jego docelowa siedziba powstała pod koniec 2019 roku, w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej. Jej otwarcie miało miejsce 17 września ubiegłego roku.


Stała ekspozycja ukazuje historię polskiej obecności na Syberii

Główną częścią muzeum jest stała ekspozycja na powierzchni ok. 2 tys. m kw., która przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.

"Mimo iż muzeum się otworzyło, wystawa stała została zaprezentowana publiczności, to nie przestajemy apelować o to, żeby przekazywać do nas pamiątki" - powiedziała w środę kierowniczka działu zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru Katarzyna Śliwowska. Apel muzeum zamieściło też w swoich mediach społecznościowych.

Zachęca, aby osoby, które w swoich archiwach posiadają dokumenty, fotografie czy też przedmioty, które są związane z deportacjami, przekazywały je do muzeum.


W zbiorach znajduje się ponad 7,4 tys. eksponatów

Obecnie w zbiorach znajduje się ponad 7,4 tys. eksponatów. Są to różnorodne obiekty: walizki, dewocjonalia, przedmioty codziennego użytku i rzeczy osobiste, a także archiwalia i fotografie, również w formie skanów lub kopii. "Każda pamiątka kryje w sobie historię związaną z deportacją danej rodziny, danej osoby - są bardzo indywidualne i bardzo ważne" - podkreśliła Śliwowska.

Dodała, że w zbiorach wciąż stosunkowo niewiele jest eksponatów związanych z dywizją kościuszkowską i tworzeniem się armii Berlinga, z losami tych Sybiraków, którzy do niej trafili. Niedużo jest również pamiątek dotyczących zsyłek po powstaniach, a także wywózek powojennych. "To wszystko pozostaje w kręgu naszych zainteresowań" - powiedziała.

Katarzyna Śliwowska wyjaśniła, że pamiątki są przekazywane muzeum zazwyczaj jako darowizny i - jak podkreśliła - wszystkie eksponaty muzeum otacza fachową opieką. Dodała, że z wieloma pamiątkami rodziny są silnie związane; jeśli to możliwe, jak w przypadku dokumentów czy fotografii, muzeum robi skany i kopie, które są przekazywane rodzinie. "Natomiast oryginały przechowywane są w odpowiednich warunkach w muzeum i będą służyły kolejnym pokoleniom" - dodała.

Wspomniała, że darczyńcy często pytają, jaki będzie dalszy los tych pamiątek. Wyjaśniła, że muzeum ma wiele możliwości: eksponaty udostępniane są cyfrowo, wykorzystywane są w licznych publikacjach, będą też prezentowane na tematycznych wystawach czasowych.

Wszystkie osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek muzeum prosi o kontakt mailowy lub telefoniczny z działem zbiorów.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską placówką kultury. Niedaleko siedziby, znajdował się przed laty Dworzec Poleski, z którego w latach 1940-41 Sowieci wywozili ludzi w głąb Rosji; ówczesna rampa kolejowa kończyła się tam, gdzie obecnie znajduje wejście do budynku muzeum.

MPS to trzykondygnacyjny kompleks o łącznej powierzchni 5,5 tys. m kw., na który oprócz zaadaptowanych dawnych magazynów, składa się też nowy budynek. Budowa muzeum została sfinansowana z budżetu miasta i środków resortu kultury, na wykonanie wystawy stałej i wyposażenie muzeum otrzymało unijne środki z MKiDN.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bieg Pamięci Sybiru w lutym - w terenie i wirtualnie

13.01.2022, 15:53

To wydarzenie ma przypominać o losie zesłańców na nieludzką ziemię. 12 lutego wystartuje w Białymstoku terenowy Bieg Pamięci Sybiru. Zaplanowano także wirtualną wersję tej imprezy.


Trwają zapisy na IV Bieg Pamięci Sybiru

8.01.2022, 11:18

12 lutego 2021 roku na trasie w Białymstoku, a 12-28 lutego w formie wirtualnej w dowolnym miejscu na świecie biegacze upamiętnią rocznicę wywózki na Sybir wielu polskich obywateli. Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się po raz czwarty.


"Peleton Pamięci", kresowe przysmaki i międzywojenna moda w Muzeum Pamięci Sybiru [zdjęcia]

19.09.2021, 06:25

To połączenie aktywności fizycznej z poznawaniem historii. Ulicami Białegostoku przejechał "Peleton Pamięci". To inicjatywa towarzysząca oficjalnemu otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru.


Pierwszy dzień otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru dla zwiedzających [zdjęcia, wideo, recenzja]

18.09.2021, 07:38

Od soboty (18.09) otwarte dla zwiedzających jest Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - nowa instytucja kultury, która zajmuje się m.in. problematyką deportacji Polaków na Wschód. W sobotę muzeum czynne jest do godz. 23:00.


Muzeum Pamięci Sybiru - wieczorny koncert i iluminacja [zdjęcia]

17.09.2021, 23:18

17 września 2021 roku swe podwoje otworzyło Muzeum Pamięci Sybiru. Po oficjalnych uroczystościach goście wysłuchali koncertu i obejrzeli iluminację na ścianie muzeum.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok