Radio Białystok | Wiadomości | Trwają zapisy na IV Bieg Pamięci Sybiru

Trwają zapisy na IV Bieg Pamięci Sybiru

8.01.2022, 11:18, akt. 11:33

12 lutego 2021 roku na trasie w Białymstoku, a 12-28 lutego w formie wirtualnej w dowolnym miejscu na świecie biegacze upamiętnią rocznicę wywózki na Sybir wielu polskich obywateli. Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się po raz czwarty.

2. Bieg Pamięci Sybiru, fot. Sylwia Krassowska
2. Bieg Pamięci Sybiru, fot. Sylwia Krassowska

Przedsięwzięcie organizuje działające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega.


10 lutego 1940 roku Sowieci przeprowadzili pierwszą z czterech wielkich deportacji, podczas których wywieźli na Sybir setki tysięcy obywateli polskich. Chcąc uczcić ofiary deportacji i pielęgnować pamięć o nich, wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizujemy każdego roku Bieg Pamięci Sybiru - podaje muzeum na swojej stronie prezentując ideę Biegu Pamięci Sybiru.


Muzeum podało w ostatnich dniach na swoim profilu w mediach społecznościowych, że na czwarty bieg zapisało się dotąd około 400 osób, zarówno na bieg w Białymstoku jak i do udziału w biegu w tzw. edycji wirtualnej.

Trasa biegu 12 lutego w Białymstoku będzie miała 5 km. Biegacze pobiegną przez teren leśny, biegowi mają towarzyszyć rekonstrukcje historyczne.


Biegacze w symboliczny sposób będą mogli uczcić pamięć deportowanych – na numerach startowych znajdzie się imię i nazwisko Sybiraka, wybrane przez uczestnika podczas procesu rejestracji. Chętni będą mogli również zamówić grawer na swoim medalu. Będzie można wygrawerować imię i nazwisko Sybiraka z listy lub kogoś bliskiego - podaje muzeum.


Medal - jak zaprezentowano w materiałach - ma kształt otwartej walizki, w której znajdują się przedmioty Sybiraków. Walizka, którą inspirowano się przy projektowaniu medalu, jest w zbiorach muzeum. "Rewers medalu to symboliczne tory i nazwa kolejnej miejscowości na drodze Sybiraków. W tym roku to Workuta" - podano na stronie biegu.

Do biegu wirtualnego można przystąpić od 12 do 28 lutego. Na ten bieg można się zapisywać do 28 lutego. Biegacz może w tych dniach, w dowolnym miejscu przebiec trasę 5 km jednokrotnie lub wielokrotnie. Można także pokonać ten dystans w marszobiegu, czas pokonania trasy nie ma bowiem znaczenia. Trasa będzie rejestrowana przez aplikację.


Każdy będzie mógł pobiec lub przemaszerować dowolną ilość razy. Kilometry pokonane przez każdego z biegaczy zostaną zsumowane, dzięki czemu będziemy mogli obliczyć do jakiej miejscowości na Syberii udało nam się symbolicznie dobiec - czytamy w oficjalnych materiałach o biegu na stronie Muzeum Pamięci Sybiru.


Pierwszy Bieg Pamięci Sybiru odbył się w 2019 r. Wtedy biegacze pokonali trasę 5 km w lesie na Pietraszach w Białymstoku. W 2020 r. był bieg dzienny, który zaczynał się przy Pałacu Branickich w Białymstoku i bieg nocny rozegrany na terenach leśnych. W 2021 r. z powodu pandemii bieg miał tylko formę wirtualną - w dowolnym czasie ok. 1,5 tys. osób przebiegło lub przeszło (na trasie 5 km każdy) łącznie 43 tys. km - podaje muzeum na swojej stronie.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Za nami Bieg Pamięci Sybiru - przez dwa tygodnie wzięło w nim udział 1500 osób

24.02.2021, 11:52

Półtora tysiąca osób wzięło udział w tegorocznym Biegu Pamięci Sybiru. Zakończył się on o północy, a z powodu pandemii przebiegał w innej formule niż w poprzednich latach.


Ludzie z całego świata biorą udział w białostockim 3. Biegu Pamięci Sybiru

11.02.2021, 14:19

Ponad 1200 osób z całego świata bierze udział w białostockim 3. Biegu Pamięci Sybiru. Wydarzenie jest wyjątkowe, bo po raz pierwszy z uwagi na pandemię bieg odbywa się wirtualnie.


Uroczystości w Podlaskiem upamiętniające rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię

10.02.2021, 11:29

Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci oraz mszą w intencji Sybiraków Łomża upamiętni we środę (10.02) rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię.


prof. Wojciech Śleszyński

10.02.2021, 08:25

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.


81. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir - w Białymstoku zapalano "Światła Pamięci"

9.02.2021, 10:15

To akcja upamiętniająca wywiezionych na Sybir. Każdy me mógł wtorek (09.02) zapalić w Białymstoku symboliczne "Światło Pamięci". Do 22:00 taką akcję w 81. rocznicę pierwszych masowych deportacji organizowało przy swojej siedzibie na Węglówce Muzeum Pamięci Sybiru.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok