Radio Białystok | Gość | prof. Wojciech Śleszyński - dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru

10.02.2021, 08:25, akt. 11:32

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda
prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

Z Wojciechem Śleszyńskim rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


10 lutego mija 81 lat od  pierwszych masowych deportacji. Wywózki na Wschód dotknęły tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Stąd - mimo pandemii - wydarzenia upamiętniające ofiary. M.in. o nich, ale też o pracach w powstającym na Węglówce Muzeum Pamięci Sybiru Edyta Wołosik rozmawia z dyrektorem placówki - prof. Wojciechem Śleszyńskim.  


Edyta Wołosik: Spotykamy się w poranek 10 lutego, co w Białymstoku działo się 81 lat temu, właśnie 10 lutego?


prof. Wojciech Śleszyński: Równo 81 lat temu już pierwsze samochody, pierwsze furmanki podjeżdżały do wyznaczonych miejsc, skąd ludzie byli ładowani do wagonów, a te wagony miały być odprawione na wschód. Takim miejscem w Białymstoku jest dworzec towarowy, przed wojną to był dworzec Poleski, gdzie właśnie nad ranem dojeżdżali pierwsi deportowani. Noc z 9 na 10 lutego to jest ten moment, kiedy dochodzi do aresztowań i od rana 10 już są zapełniane wagony.


To pierwsza z czterech deportacji, kogo przede wszystkim dotknęła? 


Pierwsza deportacja to są przede wszystkim leśnicy, osadnicy wojskowi, ale też ziemiaństwo, ale my się głównie skupiamy na tych dwóch, bo w nich poszło główne uderzenie. Są to osoby, które świetnie znają teren, świetnie posługują się też bronią, bo to byli wojskowi leśnicy i te grupy z punktu widzenia władz sowieckich są największe zagrożeniem.


Ci, którzy wrócili z tej nieludzkiej ziemi, we wspomnieniach mówią przede wszystkim o braku żywności, o tym, że każdy kęs chleba trzeba było walczyć, choć nam trudno to sobie wyobrazić. Ale biorąc pod uwagę to, co dzieje się za oknami, mrozy kilkunastostopniowe, to troszeczkę może zmienić naszą perspektywę, bo my narzekamy, że jest zimno, a przecież na Syberii te mrozy były jeszcze większe.


Nawet ta noc pamiętna 81 lat temu te mrozy były jeszcze większe, niż są dzisiaj. Ta zima jest czymś wyjątkowym teraz dla nas, trzeba pamiętać trudne warunki, nieogrzewane wagony i to, co towarzyszyło Sybirakom - to jest głód. Głód praktycznie od pierwszych dni deportacji, bo te zapasy, które zabrano z domu, szybko się kończyły i ten głód tak naprawdę jest wszędzie-  we wspomnieniach, w eksponatach, brak żywności powoduje choroby i ten brak żywności będzie wpływał na tę wielką śmiertelność tam daleko na Syberii czy w Kazachstanie.


Temperatury spadały do...?


W zależności na jakim obszarze do -30, nawet do -40, trzeba było jeszcze pracować w lesie.


My wspominamy ofiary, wspominamy wywiezionych, światło pamięci to zapalone wieczorem to jest jeden z tych elementów, by przypomnieć o tych tragicznych wydarzeniach?


Każdy mieszkaniec naszego miasta mógł przyjść na teren nowobudującego się Muzeum Pamięci Sybiru i zapalić symboliczną lampkę pamięci. Dokładnie na tych torach, na których 10 lutego ruszyły transporty na wschód.


Bieg pamięci z powodu pandemii w tym roku w innej formule, to też forma upamiętnienia.


Bieg jest rozciągnięty na dwa tygodnie tak, że każdy z nas w ciągu tych dwóch tygodni może przebiec, albo nawet przejść minimum 5 km. Co jest nowością - w tym biegu mogą uczestniczyć wszyscy, nie tylko mieszkańcy Białegostoku, nie tylko ci, którzy do Białegostoku przyjadą, ale także osoby na innych kontynentach. Mamy zgłoszenia zarówno z Ameryki Północnej, jak i Południowej, z Australii, że także tam osoby będą brać udział w tym wieku i myślę, że tę formułę, nawet jeżeli się skończy to ograniczenie, utrzymamy. Czyli z jednej strony będzie tradycyjny bieg, ale będziemy też utrzymywali tę wersję wirtualną.


To są te wydarzenia, które upamiętniają ofiary deportacji, ale też to Muzeum Pamięci Sybiru ma być tym miejscem, które będzie i upamiętniać, ale też  wspominać to, co tam się działo.


I przede wszystkim edukować. To jest tak, że każdy, kto wejdzie do tego nowoczesnego muzeum, ma wynieść wiedzę. Proszę mi wierzyć, w naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy. Państwo dzisiaj musicie mi wierzyć jeszcze na słowo, ale już niedługo - 17 września - każdy z nas będzie mógł tutaj przyjść i zobaczyć. Na powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. opowieść jest zbudowana w oparciu o eksponaty, o nowe multimedia, ale co jest niezwykłego -  w tę drogę ruszamy razem z deportowanymi. Ich wspomnienia, ich relacje towarzyszą nam przez całą wystawę. Cały zespół pracuje, nawet na jeden dzień nie przerwaliśmy pracy, pomimo epidemii, dlatego że chcemy, żeby nasi mieszkańcy zobaczyli to 17 września, zaciągnęliśmy 4 lata temu zobowiązanie w stosunku do naszych Sybiraków, że 17 września 2021 roku spotkamy się wszyscy na otwarciu.


Czy ostra zima nie krzyżuje planów, bo budynki są, trwają teraz prace nad wystawą przede wszystkim?


Trwają prace nad wystawą, kończymy wystawę, ale też musimy przygotować się wszyscy do przyjęcia naszych gości. To jest zupełnie inny rodzaj zwiedzania, zupełnie inny rodzaj ruchu zwiedzających, za chwilę ruszamy też z Akademią Muzealną. Mamy zgłoszenia od naszych przewodników miejskich - każdy będzie mógł tutaj na terenie muzeum oprowadzać, ale wcześniej trzeba będzie skończyć stosowny kurs i zdać egzamin, raczej zaliczenie niż egzamin, dlatego że osoby, które będą chciały oprowadzać po naszym muzeum, muszą tę ekspozycję poznać.


Jaki jest teraz etap prac? 


Kończymy wystawę stałą, wstawiamy pierwsze eksponaty. ustawiamy dźwięk, ustawiamy światło, bo ta nowa ekspozycja to jest trochę z tradycyjnego muzeum, ale więcej z teatru. To jest gra światła, to jest dźwięk, prowadzą nas wywiezieni, to wszystko musimy zgrać, musimy dograć scenografię. Kładziemy w tej chwili nacisk na każdy szczegół, bo wiemy, że przy tego typu inwestycji, to później ten szczegół będzie odgrywał istotną rolę.


Tak by wszystko na 17 września w 2021 roku było gotowe. Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok