Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem

autor: Adam Janczewski

28.01.2022, 19:49, akt. 19:53

Znaczne wzrosła liczba obcokrajowców pracujących w województwie podlaskim. Jak wynika z danych Urzędu Wojewódzkiego w ubiegłym roku było ich zdecydowanie więcej niż w 2020.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tylko w pierwszych trzech tygodniach stycznia tego roku wydano już niemal 900 zezwoleń na pracę cudzoziemcom. W całym ubiegłym roku wydano prawie 22 tysiące zezwoleń, podczas gdy rok wcześniej niemal 10 tysięcy mniej. W Podlaskiem jest najwięcej Ukraińców, Białorusinów i - co ciekawe - Filipińczyków.


Nie zmieniają się branże, w których pracują cudzoziemcy. Głównie to branża budowlana, są zatrudniani na stanowiskach murarza, tynkarza, cieśli. Dużo obcokrajowców pracuje jako kierowcy ciągników siodłowych, samochodów ciężarowych, ale też jako pracownicy gospodarczy - wymienia Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.


W całym kraju, także w naszym regionie, spada bezrobocie i dlatego przedsiębiorcy poszukują rąk do pracy za granicą.


Mamy na rynku pracy niż demograficzny - oficjalne badania pokazują, że w 2030 roku zniknie 5 mln pracujących osób. Stąd jest otwartość ze strony pracodawców na pracowników z Białorusi, Ukrainy, czy nawet Dalekiego Wschodu - tłumaczy prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.


Podkreśla on, że obcokrajowcy coraz lepiej czują się w naszym regionie.


Coraz lepiej się adaptują i integrują. Myślę, że to dobrze świadczy o nas jako o społeczeństwie - podkreśla Sebastian Rynkiewicz.


Zagranicznych pracowników może przybywać coraz więcej ze względu na ułatwienia w przepisach dotyczących zatrudnienia obcokrajowców, które będą obowiązywać od soboty (29.01).

Wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zawiera szereg ułatwień dla obcokrajowców migrujących do Polski w celu podejmowania pracy. 

Regulacja wprowadza m.in. zmianę, z której skorzystać mają przede wszystkim polscy pracodawcy. Dotyczy ona oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy z 6 do 24 miesięcy.

Nowela umożliwia ponadto specjalny, uproszczony tryb zakończenia postępowań o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, które zostały rozpoczęte przed 1 stycznia 2021 r. i nie zostały zakończone do dnia wejścia w życie ustawy.

| red: mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok