Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozmawiano o szkolnych budżetach partycypacyjnych

W Białymstoku rozmawiano o szkolnych budżetach partycypacyjnych

autor: Edyta Wołosik

23.03.2022, 18:57, akt. 19:07

Nauczyciele i inne osoby pracujące z młodzieżą, a także przedstawiciele różnych organizacji wzięli w środę (23.03) udział w seminarium w Białymstoku dotyczącym szkolnych budżetów partycypacyjnych.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W Białymstoku rozmawiano o szkolnych budżetach partycypacyjnych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To była dyskusja o tym, jak aktywizować uczniów i zachęcać ich do aktywności na rzecz lokalnego środowiska. Zaprezentowano też przewodnik dotyczący różnych działań, który powstał dzięki międzynarodowej współpracy.

Zasady szkolnych budżetów partycypacyjnych są podobne do miejskich budżetów obywatelskich, choć te pierwsze realizowane są na mniejszą skalę. Ale działają w podobny sposób: zgłaszanie projektów, ich promocja, głosowanie i realizacja.

Szkolne budżety partycypacyjne z powodzeniem realizowane są m.in. w Mrągowie.


- To już czwarta edycja inicjatywy, w której uczniowie wykazują się kreatywnością, a pomysły mają różne, bo np. jednym z nich jest zakup dużego namiotu, do którego w upalne dni przeniosą całą klasę i tam będą mieć lekcje - mówi Dominika Brodzik z Urzędu Miejskiego w Mrągowie.


W województwie podlaskim - w trwającej obecnie drugiej edycji - bierze udział osiem szkół. Koordynująca te działania Agnieszka Maszkowska z Fundacji SocLab liczy na to, że z każdym rokiem będzie ich więcej, a temu służyć ma przewodnik, który powstał dzięki międzynarodowej współpracy, a którego jest współautorką.


- To przewodnik wraz z zestawem narzędzi służących do pracy z młodzieżą przy ich angażowaniu w szkolne i miejskie budżety obywatelskie; narzędzia te powstały w ramach projektu “Youth PB Accelerator”, którego liderem jest Fundacja SocLab z Białegostoku, a współpracują z nią: Fundacja Pole Dialogu z Warszawy, Medialab z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii, Shared Future CIC z Wielkiej Brytanii i  Community Places z Irlandii Północnej" - dodaje Agnieszka Maszkowska.


Przewodnik w różnych wersjach językowych jest dostępny online - m.in. na: https://youthpb.eu/pl/home-pl.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejna edycja projektu "Szkolne budżety partycypacyjne"

17.03.2022, 12:30

Przygotowują projekty, głosowanie nad nimi, a później nadzorują ich realizację. Uczniowie ośmiu podlaskich szkół, m.in. z Augustowa i Kleszczeli biorą udział w drugiej edycji projektu "Szkolne budżety partycypacyjne".


Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie sami zdecydują na co wydadzą szkolne pieniądze

21.02.2022, 09:10

Placówka przystąpiła właśnie do programu „Szkolny budżet partycypacyjny”, dzięki czemu jej wychowankowie mają do rozdysponowania 3 tys. zł.


Szkolny budżet partycypacyjny - podlaskie placówki mogą starać się o wsparcie

14.09.2021, 10:20

Są to pieniądze, które można wykorzystać m.in. na sprzęt lub wyposażenie. Tak, jak w poprzednim roku szkolnym, tak i teraz podlaskie placówki mogą starać się o wsparcie w ramach szkolnych budżetów partycypacyjnych.


Dariusz Piontkowski

14.05.2021, 08:01

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok