Radio Białystok | Wiadomości | Można już składać wnioski o wakacje kredytowe [rozmowa]

Można już składać wnioski o wakacje kredytowe [rozmowa]

29.07.2022, 15:48, akt. 16:15

Od piątku (29.07) można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Czy wakacje kredytowe są potrzebne? - opinie białostoczan zebrał Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wydłuża się okres kredytowania

W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej. W ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.


Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy, czyli po to, by w nieruchomości, na której zakup lub budowę zaciągnęło się kredyt hipoteczny, mieszkać, a nie np. ją wynajmować. Ponadto wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt. Zawieszenie spłaty raty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jedyne opłaty, jakie mogą się w czasie wakacji kredytowych pojawić, to opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu należy złożyć w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Wnioski trzeba złożyć przed dniem spłaty raty

W ustawie sprecyzowano, że wniosek powinien zawierać dane konsumenta, banku i umowy kredytowej. Ponadto we wniosku należy wskazać okres lub okresy, kiedy chce się skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu, oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. To oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej, musi więc zawierać klauzulę: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".

Zgodnie z ustawą spłata kredytu zostaje zawieszona na okres wskazany we wniosku z dniem jego doręczenia bankowi. Bank potwierdza kredytobiorcy otrzymanie wniosku w ciągu 21 dni od dnia jego doręczenia. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Żeby skorzystać z wakacji kredytowych w danym miesiącu, trzeba złożyć wniosek przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej). Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których termin spłaty raty przypada w pierwszych dniach sierpnia.

Infolinia

Rzecznik Finansowy uruchomił specjalną infolinię oraz skrzynkę mailową, za pomocą których eksperci udzielają porad i przyjmują zgłoszenia problemów, dotyczących wakacji kredytowych. Infolinia działa od godziny 9:00 do 14:00 pod numerem telefonu 22 333 73 35 (także w najbliższy weekend).

Po 4 sierpnia infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-12:00. Adres mailowy do kontaktu to wakacjekredytowe@rf.gov.pl. Przydatne informacje można znaleźć również na stronie internetowej Rzecznika Finansowego.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Masowe wykupywanie cukru tylko podnosi jego cenę - ostrzegają eksperci

28.07.2022, 08:00

90 proc. Polaków słyszało o brakach cukru w sklepach, prawie 13 proc. ankietowanych przyznało, że kupiło cukier w nadmiarze - tak wynika z sondażu UCE Research.


Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

14.07.2022, 11:45

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek (14.07) w Belwederze ustawę ws. wsparcia kredytobiorców przewidującą m.in. wakacje kredytowe i zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W ustawie zawarto też wydłużenie do 31 października tarcz antyinflacyjnych.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

fot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-a

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok