Radio Białystok | Wiadomości | Masowe wykupywanie cukru tylko podnosi jego cenę - ostrzegają eksperci

Masowe wykupywanie cukru tylko podnosi jego cenę - ostrzegają eksperci

28.07.2022, 08:00, akt. 08:49

90 proc. Polaków słyszało o brakach cukru w sklepach, prawie 13 proc. ankietowanych przyznało, że kupiło cukier w nadmiarze - tak wynika z sondażu UCE Research.

fot. New Africa/stock.adobe.com
fot. New Africa/stock.adobe.com


Ponad 86 proc. stwierdziło, że nie zrobiło nadmiarowych zakupów tego produktu.

- Blisko 90 proc. badanych nie uległo panice. To dobry wynik, bo masowe wykupywanie produktu tylko podnosi jego cenę - skomentował współautor badania Krzysztof Łuczak. Dodał, że nadmiarowe zakupy wpływają też na braki produktu na półkach sklepowych. - Spokój konsumentów jest w obecnych czasach wyjątkowo potrzebny - podkreślił ekspert. Wskazał, że robienie zapasów było widoczne też na początku pandemii. 


- Z informacji uzyskanych od samej branży można wnioskować, że wytwórcy produkują cukier w dużych ilościach i dostarczają do sklepów według zawartych umów. Dlatego nie powinno go zabraknąć na rynku - zaznaczył Krzysztof Łuczak. 


- Wykupywanie cukru to efekt zbiorowej paniki spowodowanej m.in. rosnącą inflacją. Panika ta jest niczym nieuzasadniona i szkodzi samym klientom - podkreśla w rozmowie z Radiem Białystok dr Ewa Tokajuk, ekonomistka z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.Według badania, cukier w nadmiarze częściej kupowali mieszkańcy województwa pomorskiego - 20,8 proc. oraz dolnośląskiego i łódzkiego - po 17,9 proc.  


- Niedawna analiza Hiper-Com Poland i UCE Research wykazała, że w I półroczu br. cukier zdrożał średnio o 37,1 proc. rok do roku. Produkt najbardziej poszedł w górę w woj. lubuskim - 42,3 proc., podlaskim - 42  proc., a także warmińsko-mazurskim - 41,2 proc. Z kolei najmniejszy przyrost cen zaobserwowali mieszkańcy woj. wielkopolskiego - 33,1 proc., dolnośląskiego - 33,6 proc., jak również zachodniopomorskiego - 34,7  proc. - przytoczył ekspert.


Na tej podstawie Krzysztof Łuczak stwierdził, że większa skłonność do zakupu cukru w nadmiarze nie była powiązana ze skalą podwyżek. 

Badanie zostało przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na reprezentatywnej próbie 1034 dorosłych Polaków metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). Zrealizowano je w dniach 23-25 lipca.

W ubiegłym tygodniu wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił, że w Polsce nie zabraknie cukru. Podkreślił, że braki w sklepach i wprowadzanie limitów na jego zakup wynikały z przejściowych trudności w logistyce zagranicznych koncernów handlowych.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Otyłość i jej skutki

24.05.2022, 14:02

W Polsce otyłość dotyczy już co czwartej osoby. Z otyłością olbrzymią zmaga się ponad 700 tysięcy Polaków. Tymczasem jest to niebezpieczna choroba przewlekła.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok