Radio Białystok | Wiadomości | Przed białostockim sądem zakończył się proces byłego diagnosty pojazdów oskarżonego o poświadczanie nieprawdy

Przed białostockim sądem zakończył się proces byłego diagnosty pojazdów oskarżonego o poświadczanie nieprawdy

11.08.2022, 15:31, akt. 15:57

Kary więzienia w zawieszeniu, grzywny i rocznego zakazu wykonywania zawodu zażądał prokurator dla byłego pracownika jednej ze stacji diagnostycznych z okolic Białegostoku. Zdaniem śledczych mężczyzna potwierdził, że trzy pojazdy przeszły badania techniczne, choć wcale badań nie przeprowadził. Oskarżony zapewnia, że je wykonał i chce uniewinnienia. Przed białostockim sądem zakończył się w czwartek (11.08) proces w tej sprawie.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Przed białostockim sądem zakończył się proces byłego diagnosty pojazdów oskarżonego o poświadczanie nieprawdy - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zapadły już wyroki więzienia w zawieszeniu i grzywny wobec innych diagnostów

To wyłączony wątek dużo większej sprawy, w której w lutym zapadły wyroki więzienia w zawieszeniu i grzywny wobec dwóch innych diagnostów z tej samej stacji kontroli pojazdów. W ich przypadku zarzuty obejmowały blisko pół tysiąca czynów.

Wyrok zapadł po wniosku obu oskarżonych o dobrowolne poddanie się karze, której wysokość została uzgodniona z prokuraturą. Oprócz więzienia w zawieszeniu i grzywny, sąd orzekł też kilkuletnie zakazy pracy w zawodzie diagnosty samochodowego wobec obu mężczyzn.


Trzeci z oskarżonych nie przyznał się

Trzeci z oskarżonych, którego dotyczą trzy zarzuty, nie przyznał się i jego sprawę wydzielono do odrębnego postępowania. W czwartek ten proces zakończył się, sąd przesłuchał ostatniego świadka, a strony wygłosiły mowy końcowe. Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuca 33-letniemu mężczyźnie, który od 6 lat nie pracuje już w zawodzie diagnosty, że w czerwcu 2014 roku potwierdził dokonanie badań technicznych ciągnika rolniczego, przyczepy campingowej i skutera, w rzeczywistości nie przeprowadzając żadnych, wymaganych prawem działań.

Badania te zostały przeprowadzone w sposób nieprawidłowy, nawet nie tyle niepełny, co całkowicie dezawuujący wartość tych badań, one odbywały się poza stanowiskami diagnostycznymi (...). Były tak naprawdę wykonywane czynności pozoranckie, polegające tylko na przekonaniu się, że taki pojazd de facto istnieje

- mówił w mowie końcowej prok. Jarosław Wierzba.

Chce kary ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu, 1 tys. zł grzywny oraz orzeczenia przez sąd rocznego zakazu pracy na stanowisku diagnosty.

Obrona i sam oskarżony chcą uniewinnienia; obrona argumentuje, że nie ma dowodów, które potwierdzałyby, iż badań nie przeprowadzono, diagnosta nie przyjął żadnych pieniędzy poza opłatą za badanie, która jest przychodem stacji. 

Uważam, że nie popełniłem żadnego przestępstwa, ani żadnego niedozwolonego czynu w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych

- mówił oskarżony w swoim ostatnim słowie.


W kilkuletnim śledztwie przesłuchano ponad siedmiuset świadków

W kilkuletnim śledztwie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku przesłuchano ponad siedmiuset świadków i zabezpieczono bardzo obszerną dokumentację. Ostatecznie trzem diagnostom ze stacji kontroli pojazdów w podbiałostockiej Niewodnicy Koryckiej prokuratura zarzuciła 482 przestępstwa poświadczania nieprawdy w dokumentacji co do faktu przeprowadzenia badań technicznych pojazdów i ich pozytywnego wyniku, a nadto - w kilku przypadkach - przyjmowania w związku z tym korzyści majątkowych.

Według śledczych, którzy analizowali m.in. zapisy nagrań ze stacji, w połączeniu z dokumentacją związaną z kontrolami technicznymi pojazdów, auta albo w ogóle nie wjeżdżały na stanowiska diagnostyczne, albo fizycznie były, ale takich badań nie przeprowadzano przed przedłużeniem ważności badań, albo jakieś czynności były prowadzone, ale nie takie, które można uznać za badania techniczne.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się proces byłego diagnosty pojazdów oskarżonego o poświadczanie nieprawdy

28.04.2022, 14:55

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (28.04) proces byłego diagnosty samochodowego oskarżonego o poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Według prokuratury miał on poświadczyć pozytywny wynik badań technicznych, choć w rzeczywistości ich nie wykonał. Oskarżony nie przyznaje się, sąd rozpoczął przesłuchania świadków.


Białostocki sąd skazał dwóch diagnostów pojazdów oskarżonych o poświadczanie nieprawdy

2.02.2022, 14:52

Dwa lata i półtora roku więzienia w zawieszeniu, grzywny 15 i 30 tys. zł - taki wyrok zapadł w środę (02.02) przed białostockim sądem, w procesie dwóch diagnostów stacji kontroli pojazdów, oskarżonych o poświadczanie nieprawdy w dokumentach.


Dwóch diagnostów pojazdów z okolic Białegostoku oskarżonych o poświadczanie nieprawdy chce dobrowolnie poddać się karze

24.01.2022, 15:31

Przed białostockim sądem zakończył się w poniedziałek (24.01) proces dwóch diagnostów stacji kontroli pojazdów, oskarżonych o poświadczanie nieprawdy w dokumentach. Chodziło o to, że poświadczali pozytywny wynik badań technicznych, choć w rzeczywistości ich nie przeprowadzali.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP


Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok