Radio Białystok | Wiadomości | Polscy muzułmanie modlili się w Białymstoku w intencji ojczyzny i żołnierzy

Polscy muzułmanie modlili się w Białymstoku w intencji ojczyzny i żołnierzy

12.08.2022, 17:02, akt. 17:05

W Białymstoku polscy muzułmanie modlili się w piątek (12.08) w intencji ojczyzny i żołnierzy, w związku z przypadającym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Uroczystości wyznawców islamu są w Podlaskiem stałą częścią programu wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy trzech innych wyznań.

Fotolia.com
Fotolia.com

Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę odbywają się w Podlaskiem od kilkunastu lat

Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Święta Konstytucji 3 Maja i Święta Wojska Polskiego odbywają się w Podlaskiem od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy były one obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.

W piątkowej uroczystości w białostockim meczecie, powstałym po gruntownej, zakończonej półtora roku temu przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej, wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych. Modlitwom przewodniczył imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku Mirzogolib Radzhabaliev.

Jeżeli kochamy Boga, to kochać musimy też rodzinną ziemię, którą przeznaczył nam Bóg na ziemskie bytowanie naszych ojców, dziadów, a teraz i nas samych. Kochać ludzi, którzy byli sąsiadami naszych przodków, i z którymi dzielimy obecne wszelkie, codzienne radości oraz zmartwienia, to nasz obowiązek i nasza solidarność

- mówił w okolicznościowym wystąpieniu przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, mufti Tomasz Miśkiewicz.

Podkreślał, że trzeba dbać o "dar wolności i niepodległości". "Musimy dbać wszyscy, bez względu na nasze wyznanie, pochodzenie, trzeba się troszczyć, aby go nie utracić. Kochajmy swoją ziemię każdego dnia, bądźmy wierni hasłu wypisanemu na wojskowych sztandarach "Bóg, honor, ojczyzna". Szanujmy prawo, szanujmy wiarę, szanujmy rodzinę. To są wartości, dzięki którym odrodziła się Polska" - zaznaczył Tomasz Miśkiewicz.

Przypomniał, że wśród tych, którzy walczyli i zginęli za polską niepodległość, było wielu muzułmanów. Apelował o pamięć o nich.


Polscy wyznawcy islamu to przeważnie Tatarzy

Polscy wyznawcy islamu to przeważnie Tatarzy. Ich największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.

U zarania II Rzeczypospolitej istniał Pułk Ułanów Tatarskich, utworzony w 1919 r. z żołnierzy, którzy przeszli do wojsk polskich z armii rosyjskiej. Wziął on udział m.in. w wyprawie kijowskiej i w obronie Płocka przed bolszewikami. Po kilku latach został rozformowany, ale część żołnierzy utworzyła oddzielny szwadron w 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który walczył potem w kampanii wrześniowej 1939 r.

Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Społeczność muzułmańska w województwie podlaskim oceniana jest na ok. 1,5 tys. osób, z czego połowa mieszka w Białymstoku. Liczba wszystkich polskich muzułmanów należących do MZR szacowana jest na 5 tys. osób. Wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając w to również m.in. studentów, przedsiębiorców, służby dyplomatyczne czy uchodźców z krajów islamskich, jest ok. 60 tys.

Oprócz muzułmańskich modlitw za ojczyznę, w programie obchodów narodowych świąt w Białymstoku, rokrocznie są również odprawiane nabożeństwa prawosławnych, ewangelików i katolików. Podkreśla to wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter tego regionu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polscy muzułmanie rozpoczęli 1444 rok według kalendarza księżycowego

30.07.2022, 08:58

Polscy wyznawcy islamu, których największe skupiska są w województwie podlaskim, rozpoczęli w sobotę 1444 rok według kalendarza księżycowego, służącego społeczności muzułmańskiej do ustalania dat uroczystości religijnych.


Muzułmanie mieszkający w Białymstoku otrzymali prawie tysiąc porcji mięsa z okazji Święta Ofiarowania

11.07.2022, 19:41

900 porcji mięsa przygotowała Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Białymstoku dla wiernych na Święto Ofiarowania - Kurban Bajram.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP


Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok