Radio Białystok | Wiadomości | Obywatele m.in. z Afganistanu, Syrii i Egiptu próbowali nielegalnie dostać się do Polski

Obywatele m.in. z Afganistanu, Syrii i Egiptu próbowali nielegalnie dostać się do Polski

23.08.2022, 11:46, akt. 12:00

18 cudzoziemców próbowało w poniedziałek (22.08) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała we wtorek (23.08) na Twitterze Straż Graniczna. Zatrzymano także trzy osoby, które przyjechały po grupę nielegalnych migrantów.

źródło: SG
źródło: SG

Podlaski Oddział Straży Granicznej (POSG) poinformował w komunikacie, że próby przekraczania granicy miały miejsce na odcinkach granicy chronionych przez placówki Straży Granicznej Białowieża, Dubicze Cerkiewne, Michałowo i Płaska.

"Cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę naszego państwa pochodzili z Afganistanu, Syrii i Egiptu" - podał POSG.W okolicach wsi Łozice (powiat hajnowski), na terenie działania placówki SG Dubicze Cerkiewne, pogranicznicy zatrzymali trzech Ukraińców, którzy - jak podał POSG - przyjechali dwoma autami po to, aby odebrać nielegalnych migrantów. Z danych SG na Twitterze wynika, że byli to Egipcjanie.

Kolejni migranci próbowali forsować granicę także już we wtorek. Podlaski Oddział SG poinformował, że na odcinku granicy chronionym przez placówkę SG w Białowieży, ośmiu cudzoziemców: siedmiu z Egiptu oraz Syryjczyk, próbowało pokonać graniczną rzekę Świsłocz.


Białoruski kurier wiózł z Litwy nielegalnych imigrantów

Białoruskiego kierowcę, który z Litwy wiózł trzech nielegalnych imigrantów - obywateli Pakistanu i Afganistanu, zatrzymała Straż Graniczna i policja w okolicach Sejn. Od początku roku funkcjonariusze SG zatrzymali w pobliżu polsko-litewskiej granicy ok. 60 tzw. kurierów.

Patrol zatrzymał do kontroli auto na polskich numerach rejestracyjnych. Okazało się, że kierowcą jest 42-letni Białorusin, który wiezie trzech nielegalnych imigrantów. Jak podał we wtorek (23.08) Podlaski Oddział SG, okazało się że młodzi mężczyźni w wieku 20-25 lat nie mają dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce, więc zostali oni zatrzymani za nielegalne przekroczenie granicy polsko-litewskiej.

Po zakończeniu wymaganych procedur, w ramach readmisji zostaną przekazani stronie litewskiej. Białoruski kierowca odpowie za pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy, grozi mu do 8 lat więzienia.

Z danych POSG wynika, że od początku roku na granicy Polski z Litwą – czyli na wewnętrznej granicy UE, zatrzymano ponad 300 nielegalnych imigrantów, którzy z Białorusi dostali się na Litwę i z tego kraju przekroczyli granicę do Polski, np. byli przewożeni przez tzw. kurierów. Takich osób, którym stawiane są zarzuty pomocy w organizacji nielegalnego przekroczenia granicy polsko-litewskiej, zatrzymano w tym roku ok. 60.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obywatele m.in. z Ghany, Ugandy i Senegalu próbowali nielegalnie dostać się do Polski

22.08.2022, 09:46

29 migrantów - m.in. z Ghany, Ugandy i Senegalu - próbowało w niedzielę (21.08) przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - poinformowała w poniedziałek (22.08) na Twitterze Straż Graniczna.


29 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

20.08.2022, 09:36

29 cudzoziemców próbowało w piątek (19.08) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. To m.in. obywatele Ghany i Syrii - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnego kuriera.


Kolejni cudzoziemcy próbowali nielegalnie dostać się do Polski - to obywatele m.in. Afganistanu i Iraku

19.08.2022, 09:34

45 cudzoziemców próbowało w czwartek (18.08) przedostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi - podała w piątek (19.08) na Twitterze Straż Graniczna. Zatrzymano też tzw. kuriera, który przewoził trzech migrantów.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok