Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku będzie rondo Wolnej Ukrainy i ulica Wolnej Białorusi

W Białymstoku będzie rondo Wolnej Ukrainy i ulica Wolnej Białorusi

autor: Edyta Wołosik

26.09.2022, 13:31, akt. 15:41

Ulica Wolnej Białorusi i rondo Wolnej Ukrainy. Te nazwy pojawią się w przestrzeni miejskiej Białegostoku. Decyzję podjęli w poniedziałek (26.09) radni.

foto Jarosław Iwaniuk
foto Jarosław Iwaniuk

"Rondo Wolnej Ukrainy to gest solidarności białostoczan z narodem ukraińskim" - mówił uzasadniając projekt uchwały zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk: "to też uczczenie narodu, który z wielką determinacją walczy o przetrwanie swojego niepodległego państwa".

Rondo położone jest w granicach osiedli: Starosielce i Bacieczki i do tej pory nie miało nazwy. W przeciwieństwie do ulicy w centrum Białegostoku, gdzie fragment ulicy Elektrycznej nosić będzie nazwę Wolnej Białorusi. "Lokalizacja jest symboliczna, bo tam znajduje się konsulat" - dodaje Adam Musiuk.

Za decyzję dziękuje m.in. były ambasador, jeden z liderów białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka: "Białoruś na pewno będzie wolna i obecni dyplomaci "łukaszenkowskiej Białorusi" każdego dnia wchodząc do budynku będą o tym pamiętali".

W przypadku ronda Wolnej Ukrainy nikt nie musi wymieniać dokumentów, w przypadku ulicy Wolnej Białorusi dotyczy to ponad 70 osób i ośmiu firm. Wszyscy zwolnieni będą z ewentualnych opłat.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Solidarność z Ukrainą w tzw. deklaracji białostockiej Przymierza Europejskiego

6.05.2022, 12:26

O zaprzestanie przez Rosję wojny w Ukrainie zaapelowały samorządy z Przymierza Europejskiego (European Aliance - EA), które działa w ramach Europejskiego Komitetu Regionów, w przyjętej w piątek w Białymstoku tzw. deklaracji białostockiej. Wyrażono w niej także szeroką solidarność z walczącą Ukrainą.


Dyskusja o zmianie nazwy ulicy Elektrycznej w Białymstoku

6.03.2022, 17:39

Ma to być wyraz solidarności z walczącą Ukrainą. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował w mediach społecznościowych, że wystąpi z inicjatywą zmiany nazwy ulicy Elektrycznej na ulicę Wolnej Ukrainy.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok