Radio Białystok | Wiadomości | Teatry z Gruzji, Ukrainy czy Armenii na Festiwalu "Kierunek Wschód" w Białymstoku

Teatry z Gruzji, Ukrainy czy Armenii na Festiwalu "Kierunek Wschód" w Białymstoku

autor: Marcin Mazewski

28.09.2022, 16:10, akt. 17:33

Przed nami szósta edycja przeglądu spektakli prezentujących kulturę pogranicza "Kierunek Wschód".

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Między 5 a 15 października w Białymstoku wystąpią teatry z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Macedonii, Gruzji, Armenii oraz gospodarz festiwalu Teatr Dramatyczny w Białymstoku.


- Ten festiwal idzie w bardzo fajnym kierunku, cały czas wypełnia oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i naszego teatru - mówi dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak.


- Większość spektakli w ten czy inny sposób będzie nawiązywała do obecnych czasów, do czasów wojny - podkreśla Piotr Półtorak. Jak informuje, spektakle będą bardzo różnorodne - zarówno klasyczne, jak i współczesne: np. "Bachantki" z Macedonii czy "Tramwaj zwany pożądaniem", który wystawi teatr z Gruzji.

Zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego Martyna Zaniewska cieszy się, że pomimo wojny na Ukrainie, w Białymstoku będą mogli zaprezentować się artyści z tego kraju. Zaproszono dwa teatry z Ukrainy: Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru i Kijowski Akademicki Teatr "Złota Brama". Na festiwalu zaprezentują się też aktorzy białoruscy związani wcześniej z Narodowym Teatrem im. Janka Kupały, teraz zrzeszeni w Niezależnej Grupie Teatralnej Kupalaucy.

Martyna Zaniewska wyjaśniła, że w tym roku postawiono na współpracę zagraniczną, bo przynosi korzyści - to dzięki festiwalowi białostocki teatr mógł występować na scenach w Gruzji, Armenii i Macedonii Północnej, a także realizować w tym roku projekt we współpracy z  ukraińskim teatrem. - Widzimy, że nasz festiwal jest rzeczywiście takim prawdziwym miejscem międzynarodowych teatralnych spotkań i bardzo cieszymy się, że co roku się rozwija - stwierdziła.

Bilety na spektakle dostępne są w kasie Teatru Dramatycznego przy ul. Suraskiej w Białymstoku.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premiera musicalu "West Side Story" w Operze i Filharmonii Podlaskiej [zdjęcia]

23.09.2022, 11:07

Ten musical cieszy się ogromną popularnością na scenach teatrów od 65 lat, powstały też dwa filmy. Premierą słynnego "West Side Story" Leonarda Bernsteina w piątek (23.09) Opera i Filharmonia Podlaska zainaugurowała nowy sezon artystyczny.


Zmiana organizacji roku akademickiego w białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie

22.09.2022, 16:33

Władze Akademii Teatralnej w Warszawie zmieniają organizację roku akademickiego. Dotyczy to także białostockiej filii uczelni.


Art Weekend w Białymstoku, czyli spotkanie ze sztuką współczesną

20.09.2022, 10:59

To jesienna okazja do spotkania ze sztuką współczesną w Białymstoku. Od dwóch lat w październiku odbywa się Art Weekend; w tym roku zorganizowano go od 7 do 9 października.


Rozpoczęcie sezonu teatralnego - to m.in. "Szewcy" Witkacego w BTL-u

18.09.2022, 10:55

Wszystkie teatry podlaskie już otworzyły nowy sezon teatralny. W BTL-u na afiszu "Szewcy" Witkacego - to ostatni dramat autora, esencja katastroficznej wizji człowieka, władzy i kultury.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok