Radio Białystok | Wiadomości | Tradycyjne stroje mieszkańców Goniądza odtworzone [zdjęcia]

Tradycyjne stroje mieszkańców Goniądza odtworzone [zdjęcia]

autor: Paweł Wądołowski

4.10.2022, 14:33, akt. 15:10

Tradycyjne spódnice, fartuchy z haftami, koszule i maciejówki - tak prezentują się tradycyjne stroje związane z Goniądzem. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury odtworzyli je na podstawie informacji zebranych między innymi od mieszkańców.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Pracownicy GOK w Goniądzu odtworzyli tradycyjne stroje regionalne - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

We wtorek (4.10) zaprezentowali je w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Goniądzu. 


Dzieci od pokoleń tańczą w różnych strojach regionalnych - z Podlasia, z Lublina. Razem z instruktorką Urszulą Figiel doszłyśmy do wniosku, że chcemy mieć stroje nasze, regionalne, z Goniądza, związane z jego okolicami. Po poszukiwaniach w Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku i rozmowach z ludźmi, którzy mieszkają na wsi, otworzyliśmy te stroje - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu Krystyna Nowicka. 


Jest to strój bardzo prosty: dziewczynki, które są ubrane na co dzień, mają spódnice w kratę, najczęściej tkane z lnu. One są uszyte z pięciu klinów, z tyłu mają taką prześmieszną zakładkę, która powoduje, że spódnica bardzo ładnie faluje. Mają do tego fartuszki z mereżką, to jest taki haft. Mają również kaftany z ozdobnymi koronkami, a pod spodem proste, długie koszule, które kiedyś były używane zarówno do spania, jak i do chodzenia. Na głowach mają chustki z nadrukiem, które są odtworzone z oryginalnej chustki. Na nogach wszystkie dzieci mają buty taneczne, takie pantofle, a chłopcy mają oficerki z długą cholewą. Starsze dziewczynki mają stroje odświętne. Różną się one tylko tym, że spódnica jest jednolita, wykonana z materiału, który prawdopodobnie nazywał się mieniak, mają 6 klinów, otoczone są pasmanterią, czyli takimi wstawkami czarnymi, przednie i tylne kliny są proste, a te boczne  się rozchodzą. Chłopcy mają typowe dla naszego kraju czapki maciejówki, proste koszule, czarne spodnie i buty z cholewką - oficerki - tłumaczy Krystyna Nowicka. 


Stroje zaprezentowały dzieci, które tańczą w Zespole Pieśni i Tańca "Biebrza". Udało się je odtworzyć dzięki dofinansowaniu z programu EtnoPolska 2022, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


I Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich - Smaki Podlasia [zdjęcia]

11.09.2022, 17:01

Można było spróbować podlaskich specjałów i nauczyć się je przyrządzać. Kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich i producentów żywności prezentowało się na I Festiwalu "Smaki Podlasia".


Podlascy twórcy z głównymi nagrodami Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

27.06.2022, 08:54

Śpiewacy ludowi z województwa podlaskiego otrzymali nagrody na jednym z najważniejszych przeglądów muzyki tradycyjnej - na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.


Ogólnopolski finał festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" [wideo]

26.06.2022, 20:46

Andrzej Budz, Małgorzata Mateja oraz Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA to laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury". Finał imprezy zorganizowanej przez Polskie Radio Kielce odbył się w skansenie etnograficznym w Tokarni.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok