Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik rządu: Na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej - nie żyją dwaj Polacy. Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Rzecznik rządu: Na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej - nie żyją dwaj Polacy. Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

15.11.2022, 21:08, akt. 16.11.2022, 00:11

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek (15.11) późnym wieczorem, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli. Służby wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu w środę na godz. 12:00 Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Źródło: Kancelaria Premiera / Twitter
Źródło: Kancelaria Premiera / Twitter

Komunikat w związku z wezwaniem ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ

W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany  ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. 

W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.


Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

Po spotkaniu premiera i prezydenta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.   

Na briefingu rzecznik rządu oświadczył, że wydany zostanie krótki komunikat, aby miał on wyraźny i ścisły, klarowny charakter, żeby nie dochodziło do przeinaczeń informacji.

"Dzisiaj doszło na terenie powiatu hrubieszowskiego do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski" - poinformował. "Na miejscu w tej chwili przebywają nasze służby, które wyjaśniają  sytuację, która miała miejsce" - dodał.

W związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane  w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek służb mundurowych na terenie naszego kraju

- powiedział rzecznik rządu. 

"Jednocześnie również zdecydowaliśmy o tym, aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego" - powiedział Müller.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Po spotkaniu w BBN rozpoczęło się posiedzenie rządu.


Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami - zapewnił szef BBN Jacek Siewiera 

"W związku z poważną sytuacją, jaką mamy do czynienia, pan prezydent przed chwilą zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział szef BBN Jacek Siewiera. "Weryfikujemy przesłanki wykorzystania art. 4 Sojuszu, czyli konsultacji wszystkich wszystkich  członków Sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi" - poinformował.

"Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami" - powiedział Siewiera. Dodał, że jest w stałym kontakcie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem. "Mieliśmy dzisiaj kilka rozmów na temat bieżącej sytuacji" - dodał.

"Natomiast każdy komunikat wymaga dużej ostrożności, stąd też  ograniczamy się do tej informacji, którą państwu przekazuję" -  zaznaczył.





Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA, szefem NATO 

Szef  prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch  poinformował, że odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja  Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga. 

Także  Stoltenberg przekazał na Twitterze o swojej rozmowie z prezydentem Dudą.  "NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne,  aby wszystkie fakty zostały ustalone" - napisał sekretarz generalny  NATO.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej  poinformował również, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem  USA Joe Bidenem.


Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent  Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.  Ukraiński przywódca złożył kondolencje bliskim ofiar, którzy zginęli w  Przewodowie leżącym kilka kilometrów przy granicy z Ukrainą.  

Przez  cały dzień Rosja ostrzeliwała terytorium Ukrainy z użyciem około 100   pocisków. "Wymieniliśmy posiadane informacje i fakty. Ukraina, Polska,  cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną  Rosją" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.


Paweł Szrot: prezydent zdecydował o zwołaniu RBN w środę na godz.12:00

Prezydent  Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu w środę na godz. 12:00 Rady  Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował we wtorek wieczorem na  Twitterze szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Rada  Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta RP w  zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład  wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA,  szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań  posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych  klubów), szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa  Narodowego. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, określając jednocześnie  ich tematykę.


Zbigniew Ziobro polecił Prokuratorowi Krajowemu objęcie nadzorem śledztwa ws. sprawie eksplozji w Przewodowie

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił Prokuratorowi Krajowemu objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie eksplozji w Przewodowie i śmierci dwóch polskich obywateli. Na miejscu pracuje zespół prokuratorów wraz z  nadzorowanymi przez nich służbami i biegłymi.

"Poleciłem Prokuratorowi Krajowemu objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie  eksplozji rakiety i śmierci dwóch polskich obywateli. Na miejscu od  kilku godzin pracuje zespół prokuratorów wraz z nadzorowanymi przez nich  służbami i biegłymi" - napisał Ziobro na Twitterze.


Departament Stanu USA: Pracujemy z Polską, by ustalić, co się stało i jakie powinny być następne kroki

Współpracujemy z Polską, by ustalić, co się stało i jakie będą kolejne odpowiednie kroki - powiedział we wtorek wicerzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Vedant Patel. Zastrzegł jednak, że wciąż nie wie, co się stało w związku z doniesieniami o rosyjskich rakietach, które spadły na Polskę. 

"Pracujemy z polskim rządem, by zebrać więcej informacji na temat tego, co dokładnie się stało, jakie podjąć odpowiednie następne kroki" - powiedział Patel podczas konferencji prasowej. Taką samą odpowiedź przekazała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. 

Jak zaznaczył Patel, USA są w bezpośrednim kontakcie z polskimi władzami. Podkreślił jednak, że USA nie mają pełnych informacji na temat wydarzeń w Przewodowie. Odmówił też spekulacji na temat potencjalnej odpowiedzi. 

Pytany przez PAP, czy słowa prezydenta Bidena o bronieniu każdego centymetra terytorium NATO nadal są aktualne, Patel powiedział: "Oczywiście stoimy przy naszych sojusznikach NATO i partnerach, to jest jedno z naszych najważniejszych sojuszy, ale nie chcę wchodzić w hipotetyczne sytuacje". 

Pytany przez PAP o komentarz do rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainy, Patel potępił rosyjskie ataki, zaznaczając że doszło do nich w czasie, kiedy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o potrzebie sprawiedliwego pokoju podczas szczytu G20. Zapowiedział, że USA w reakcji będą nadal wspierać Ukrainę. 

Odnosząc się do rosyjskich oskarżeń o to, że wybuchy w Polsce były "prowokacją", Patel odrzucił te sugestie, twierdząc, że "Stany Zjednoczone z pewnością nie starają się eskalować sytuacji".


Przewodniczący Rady Europejskiej: Jestem wstrząśnięty śmiercią ludzi na terytorium Polski

Jestem wstrząśnięty z powodu śmierci ludzi w Polsce; moje kondolencje dla rodzin - napisał we wtorek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po informacjach, że na terytorium naszego kraju mogła spaść rosyjska rakieta.

"Jestem wstrząśnięty wiadomością o tym, że pocisk rakietowy lub inny rodzaj amunicji zabił ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla rodzin. Jesteśmy z Polską. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami" - napisał Michel na Twitterze.



Szefowa MSZ Niemiec oraz premierzy Belgii i Holandii zapewniają o sojuszu z Polską

Moje myśli są z Polską - napisała we wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, odnosząc się do informacji o tym, że rosyjska rakieta mogła spaść na terytorium Polski.

"Moje myśli są z Polską, naszym bliskim sojusznikiem i sąsiadem. Uważnie monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami z NATO" - napisała Baerbock. W podobnym tonie na Twitterze wypowiedział się premier Belgii Alexander De Croo.

"Belgia zdecydowanie potępia incydent na terytorium Polski i składa najgłębsze kondolencje rodzinom ofiar oraz narodowi polskiemu. Belgia stoi po stronie Polski. Wszyscy jesteśmy częścią rodziny NATO, która jest bardziej niż kiedykolwiek zjednoczona i wyposażona, aby chronić nas wszystkich" - napisał belgijski premier na Twitterze.

Z kolei premier Holandii Mark Rutte podkreślił, że jak najszybciej trzeba wyjaśnić to, co stało się w Polsce. "Poważne doniesienia o rakietach uderzających w Polskę i ofiarach. Jesteśmy w bliskim kontakcie z Polską i naszymi innymi partnerami z NATO. Teraz ważne jest ustalenie, co dokładnie się stało" – napisał Rutte w tweecie.

źródło: IAR, PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok