Radio Białystok | Wiadomości | Jan Leończuk patronem skweru w centrum Zabłudowa

Jan Leończuk patronem skweru w centrum Zabłudowa

autor: Ryszard Minko

23.11.2022, 18:22, akt. 27.11.2022, 11:49

Plac w centrum Zabłudowa nosi imię Jana Leończuka. W środę (23.11) - w rocznicę śmierci - uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową.

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Jan Leończuk patronem skweru w centrum Zabłudowa - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W ten sposób Rada Miejska w Zabłudowie uhonorowała jednego z najbardziej znanych mieszkańców pobliskich Łubnik.

W uzasadnieniu do uchwały nadającej imię czytamy, że Jan Leończuk był zasłużonym społecznikiem: przez wiele lat prowadził lokalną gazetę, przewodniczył Radzie Miejskiej, doprowadził do odnalezienia historycznego herbu miasta, a w ostatnich latach kierował Książnicą Podlaską w Białymstoku. Jan Leończuk był też cenionym poetą nie wstydzącym się swojego wiejskiego pochodzenia. Przez ćwierć wieku swoje felietony czytał też na antenie Polskiego Radia Białystok.

Kilka lat temu został honorowym obywatelem Zabłudowa, a w rocznicę śmierci uroczyście nadano jego imię placowi w centrum miasta.

Pamiątkową tablicę odsłaniała jego małżonka, Barbara Leończuk. Jak mówiła, to budujący gest mieszkańców, który udowadnia, że pamięć o Janie przetrwa przez długi czas.

Jan Leończuk zmarł 23 listopada 2021 roku w wieku 71 lat. Był nie tylko poetą, ale też wieloletnim przewodniczącym Rady Miejskiej w Zabłudowie oraz dyrektorem Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Przez całe życie mieszkał w niewielkich Łubnikach niedaleko Zabłudowa.

| red: wsz, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


VIII edycja konkursu "Srebro nie Złoto" i I edycja Konkursu Poetyckiego im. Jana Leończuka

9.10.2022, 09:50

Czy poezja może łączyć pokolenia? Okazuje się, ze po kilku latach konkursu "Srebro nie złoto" do kapituły konkursowej nadchodzą zestawy poezji i prozy nie tylko od srebrnowłosych, ale i młodych uczestników.


Jan Leończuk - imieninowe wspomnienie

26.06.2022, 10:51

Koniec czerwca to nie tylko finał sezonów, rychłe wakacje, urlop w planach. To także imieniny Jana, kiedyś hucznie obchodzone w byłym budynku Książnicy przy ul. Kilińskiego czy w Łubnikach. Bo najsłynniejszy Jan to (obok wielu innych ważnych postaci) Jan Leończuk - poeta, prozaik i tłumacz, wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej i przyjaciel poetów.


Rodzina, przyjaciele, bliscy i znajomi pożegnali Jana Leończuka [zdjęcia]

26.11.2021, 08:46

Rodzina, przyjaciele, bliscy i znajomi pożegnali w piątek (26.11) Jana Leończuka - poetę, prozaika, tłumacza, wieloletniego dyrektora Książnicy Podlaskiej. Jan Leończuk zmarł we wtorek (23.11) rano w swoim domu w Łubnikach. Miał 71 lat.


"Mistrz Jan" - reportaż Doroty Sokołowskiej

26.11.2021, 00:01

Jan Leończuk - 23 listopada w swoim domu w Łubnikach odszedł od nas mistrz słowa, oddany przyjaciel Radia Białystok, człowiek o pięknym wnętrzu i sercu. W piątek spoczął na zabłudowskim cmentarzu.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok