Radio Białystok | Wiadomości | Białystok - po raz drugi najlepszą gminą do życia w Podlaskiem w rankingu „Gmina dobra do życia”

Białystok - po raz drugi najlepszą gminą do życia w Podlaskiem w rankingu „Gmina dobra do życia”

autor: Adam Dąbrowski

9.12.2022, 10:46, akt. 11:29

Białystok, Wasilków i Wysokie Mazowieckie to zwycięzcy podlaskiej części rankingu „Gmina dobra do życia”. Zestawienie zorganizował serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, porównując we wszystkich samorządach w Polsce ponad 60 różnych wskaźników.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Najlepszą do życia gminą w Polsce okazał się w tym roku niewielki Kleszczów w województwie łódzkim.

Podlaski lider, czyli Białystok - w rankingu ogólnopolskim znalazł się na 58 pozycji - prawie 80 miejsc wyżej niż przed rokiem. 

Awansowały także inne podlaskie samorządy, ale najbardziej spektakularny skok - o ponad 400 pozycji - wykonały Suwałki, które zajęły 221 miejsce w Polsce i piąte w Podlaskiem, zaraz za Supraślem.

Jakość życia mieszkańców wyżej niż przed rokiem została oceniona także w innych podlaskich samorządach i zmieniło się to tak dynamicznie, że np. Bielsk Podlaski, chociaż także poprawił wskaźnik jakości życia mieszkańców, przesunął się z trzeciego miejsca w województwie na jedenaste.

Samorządy porównano także ze względu na ich położenie i wielkość. Wśród uznanych za strefy podmiejskie - najwyżej oceniono położone wokół stolicy województwa - poza Wasilkowem i Supraślem - także Juchnowiec, Choroszcz i Turośń, a wśród tych najmniejszych gmina Mielnik znalazła się na szóstym miejscu w województwie i 256 w Polsce.

Spektakularny spadek odnotowała za to Łomża. Według autorów rankingu jakość życia w mieście przez ostatni rok spadła, co spowodowało przesunięcie o kilkanaście miejsc w dół w rankingu wojewódzkim, a w ogólnopolskim o ponad 700.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok najlepszą gminą do życia w Podlaskiem według Serwisu Samorządowego PAP

5.11.2021, 09:48

Ranking „Gmina Dobra do Życia” przygotowano na zlecenie Serwisu Samorządowego PAP. Porównano w nim kilkadziesiąt aspektów we wszystkich polskich samorządach gminnych - niezależnie od ich wielkości.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok