Radio Białystok | Wiadomości | Trasa S61 na odcinku Suwałki-Budzisko już otwarta

Trasa S61 na odcinku Suwałki-Budzisko już otwarta

22.12.2022, 09:45, akt. 14:56

W czwartek (22.12) otwarto 24-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej Via Baltica z Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku. To droga ważna dla ruchu cywilnego, ale też o znaczeniu militarnym - mówili minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz minister transportu i komunikacji Litwy Marius Skuodis.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński


0:00
0:00
Trasa S61 na odcinku Suwałki-Budzisko już otwarta - relacja Marcina Kapuścińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Cała droga po polskiej stronie ma być gotowa w 2025 roku


Cała droga po polskiej stronie ma być gotowa w 2025 roku. Na trasie Suwałki - Budzisko powstała dwujezdniowa trasa ekspresowa o długości 24,2 km. Nawierzchnia nowej drogi została wykonana z betonu cementowego i przystosowana do obciążenia 11,5 ton na oś. Powstały tam dwa węzły: Suwałki Północ i Szypliszki.

W ciągu nowej trasy wybudowano 34 obiekty inżynierskie: mosty, wiadukty, estakady i przejścia dla zwierząt. Przebudowane zostały drogi powiatowe i wojewódzka oraz drogi dojazdowe. 

Via Baltica to przykład determinacji obecnego rządu, a także dobrej współpracy z naszymi sąsiadami. Litwa także dostrzegła, że Via Baltica jest szczególnie istotna dla rozwoju gospodarczego naszego regionu Europy i intensywnie pracuje nad realizacją swojego odcinka tej trasy

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że nowy odcinek drogi do Budziska ma także znaczenie militarne w kontekście wojny wywołanej przez Rosję. 

- To droga nie tylko istotna dla ruchu cywilnego, ale także dla ruchu wojskowego – powiedział również minister transportu i komunikacji Republiki Litewskiej Marius Skuodis.


Koszt inwestycji to 1,4 mld zł

Odcinek S61 Suwałki - Budzisko był realizowany w systemie Projektuj i buduj przez firmę Budimex. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”. Koszt inwestycji to 1,4 mld zł.

Modernizacja tego ważnego odcinka drogi przyczyni się do ożywienia przewozów towarowych i pasażerskich, w regionie i poza nim, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa transportu drogowego i skróceniu czasu przejazdu

- powiedział dyrektor ds. zrównoważonych sieci i inwestycji w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska Olivier Silla.Via Baltica to korytarz łączący kraje bałtyckie z państwami Europy Zachodniej

Via Baltica to międzynarodowy korytarz transportowy łączący kraje bałtyckie z państwami Europy Zachodniej. W Polsce kluczowym fragmentem tego szlaku jest droga ekspresowa S61, która docelowo będzie mieć około 220 km długości i będzie prowadziła od węzła Ostrów Mazowiecka do Budziska. Kierowcy mogą już korzystać z blisko 160 km tej drogi. W Budowie jest jeszcze 55 km dróg i obwodnica Łomży.

W 2023 r. mają zostać udostępnione do ruchu dwa odcinki: blisko 23 km pomiędzy węzłami Ełk Południe i Kalinowo (woj. warmińsko- mazurskie) oraz 19,5 km od węzła Ostrów Mazowiecka Północ (na S8) do węzła Śniadowo (na styku woj. mazowieckiego i podlaskiego).

W połowie 2024 r. wykonawca obwodnicy Łomży ma zapewnić przejezdność tego odcinka, czyli udostępnić do ruchu minimum jedną jezdnię na całej długości trasy głównej. To umożliwi przejechanie całej S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Budziska. Obwodnica z dwoma jezdniami ma być gotowa w połowie 2025 r.

źródło: PAP | red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jeszcze w tym roku ma być oddany do użytku kolejny odcinek trasy S61 z Suwałk do granicy z Litwą

11.10.2022, 17:34

Jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej w grudniu, ma być oddany do użytku kolejny odcinek trasy ekspresowej S61 z Suwałk do litewskiej granicy. Poinformował o tym we wtorek (11.10) białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Via Baltica: zaawansowane prace na części węzła, który połączy drogi S8 z budowaną S61

22.09.2022, 16:36

Trwają prace na najważniejszej części węzła, który połączy drogi ekspresowe S8 z budowaną S61 w pobliżu Ostrowi Mazowieckiej.


Kolejny fragment drogi Via Baltica oddany do użytku - to odcinek na trasie Szczuczyn - Ełk

13.09.2022, 18:28

Kierowcy mogą już przejechać kolejnym odcinkiem trasy Via Baltica, czyli drogi S61, od Szczuczyna do węzła Ełk Południe.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
10.06.2023, 14:47, akt. 14:53

Powiatowy Dzień Strażaka w Jedwabnem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok