Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny fragment drogi Via Baltica oddany do użytku - to odcinek na trasie Szczuczyn - Ełk

Kolejny fragment drogi Via Baltica oddany do użytku - to odcinek na trasie Szczuczyn - Ełk

autor: Paweł Wądołowski

13.09.2022, 18:28, akt. 19:02

Kierowcy mogą już przejechać kolejnym odcinkiem trasy Via Baltica, czyli drogi S61, od Szczuczyna do węzła Ełk Południe.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Jak mówił podczas oficjalnego otwarcia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, trasa ma znaczenie nie tylko dla mieszkańców województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, ale także dla kierowców z wielu państw.


- To jedno z największych transportowo-komunikacyjnych wydarzeń właśnie w tych trzech województwach w Polsce północno-wschodniej. Ale także historyczna chwila dla Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Finów, wszystkich, którzy w tamtych kierunkach albo z tamtych kierunków, przez Podlasie, przez Mazury chcą się dostać do Polski, a później dalej do kolejnych państw europejskich. To taki milowy krok w likwidacji wykluczenia komunikacyjnego Polski północno-wschodniej - podkreślał minister.


Oddany we wtorek (13.09) do użytku odcinek Via Baltiki to kolejny na terenie województwa warmińsko-mazurskiego - mówił dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Nicewicz. 


- To 23-kilometrowy odcinek drogi S61 Szczuczyn - Ełk Południe, o nawierzchni betonowej, z betonu cementowego. Jest to drugi w kolejności oddany na naszym terenie odcinek tej drogi. W pierwszej połowie przyszłego roku zostanie uruchomiony trzeci, środkowy odcinek od węzła Ełk Południe do węzła Wysokie - poinformował Mirosław Nicewicz.


Oddanie do użytku tego odcinka trasy Via Baltica to także bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Grajewa - zaznaczał poseł Kazimierz Gwiazdowski.


- Dzięki temu będzie mniejsze natężenie ruchu w Grajewie, na dotychczasowym odcinku drogi krajowej nr 61. Miasto dzięki temu "odpocznie" od dużego ruchu. Ale to też szansa na rozwój dla całego regionu - podkreślił poseł.


Budowa odcinka Via Baltiki ze Szczuczyna do Ełku kosztowała ok. 700  milionów złotych. Większość tych pieniędzy to dotacja ze środków unijnych. Cała droga S61 ma być przejezdna w połowie 2024 roku.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejarze przesuwają most na Narwi - konstrukcja waży prawie 1500 ton [zdjęcia, wideo]

17.08.2022, 16:06

Wszystko musi być wykonane z chirurgiczną precyzją. Kolejarze przesuwają o 10 metrów w bok ogromny most na Narwi w Uhowie pod Łapami na trasie Rail Baltica. Cała operacja potrwa ponad dobę, a co parę minut robotnicy robią przerwę i sprawdzają, o ile przesunęła się konstrukcja.


Rozpoczął się montaż zadaszenia nad peronami białostockiego dworca PKP [zdjęcia]

14.07.2022, 05:43

Będzie to nowość na białostockim dworcu kolejowym. Rozpoczęły się prace przy budowie zadaszenia na peronach.


Tunel kolejowy od strony ul. Kopernika w Białymstoku jest wyburzany [zdjęcia]

6.07.2022, 16:15

Ponad 100-letnia budowla znika z powierzchni ziemi. Z powodu modernizacji trasy Rail Baltica kolejarze wyburzają carski tunel od strony ul. Kopernika w Białymstoku. Tunel nie jest w ewidencji zabytków, ale już sąsiedni - od strony ul. Hetmańskiej tak.


Drogowcy podpisali umowę na budowę obwodnicy Łomży czyli fragmentu Via Baltica

19.05.2022, 19:21

713,4 mln zł będzie kosztować budowa 13-kilometrowego odcinka Łomża Zachód-Kolno na drodze S61 Via Baltica. W czwartek (19.05) w Kupiskach GDDKiA i wykonawca - firma Intercor - podpisali umowę w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok