Radio Białystok | Wiadomości | Drogowcy podpisali umowę na budowę obwodnicy Łomży czyli fragmentu Via Baltica

Drogowcy podpisali umowę na budowę obwodnicy Łomży czyli fragmentu Via Baltica

autor: Paweł Wądołowski

19.05.2022, 19:21, akt. 19:49

713,4 mln zł będzie kosztować budowa 13-kilometrowego odcinka Łomża Zachód-Kolno na drodze S61 Via Baltica. W czwartek (19.05) w Kupiskach GDDKiA i wykonawca - firma Intercor - podpisali umowę w tej sprawie.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


W ramach inwestycji powstanie nowy most przez rzekę Narew

Będzie miał 1,2 km długości i przejmie ruch tranzytowy, zaplanowano budowę 16 obiektów inżynierskich - podała w komunikacie GDDKiA. Planowane są także trzy węzły drogowe - Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ.

Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z Zawiercia przejmie dokończenie planowania tej inwestycji i budowę po poprzednikach, dwoma firmami, z którymi rozwiązano umowy.

- W ramach zadania powstanie również nowy fragment jednojezdniowej DK64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości prawie 7 km. Odcinek DK64 będzie miał jedną jezdnię, a skrzyżowania w postaci rond zbudowane zostaną w rejonie miejscowości Marianowo (z istniejącą DK61) oraz w rejonie miejscowości Elżbiecin (z istniejącą DK64) - podała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.


Budowa ma być zakończona w ciągu dziewięciu miesięcy

Zgodnie z podpisaną umową wykonawca ma zrealizować określone elementy inwestycji oraz załatwić kwestie proceduralne we wskazanym czasie. Chodzi o to, aby w ciągu dziewięciu miesięcy zakończyć budowę i uzyskać pozwolenie na użytkowanie węzła drogowego Łomża Zachód. To pozwoliłoby kierowcom zacząć korzystać z już gotowego ponad 7-kilometrowego odcinka S61 Łomża Południe-Łomża Zachód. 

Według harmonogramu stanie się to za rok, w maju 2023 r.

-Obecnie kierowcy korzystają z łącznic węzła Łomża Południe, a pozostała część odcinka, kończąca się przed przyszłym węzłem Łomża Zachód, jest nieużywana - podano w komunikacie.

Chodzi też o takie prowadzenie prac, aby w połowie 2024 r. była udostępniona kierowcom minimum jedna jezdnia całej trasy głównej, co pozwoliłoby wyprowadzić z Łomży cały ruch tranzytowy. 

-Cały odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno - z dwoma jezdniami i całą infrastrukturą towarzyszącą - ma być oddany do użytku w 2025 r. - poinformowali drogowcy.

W sumie Via Baltica ma mieć w Polsce 311 km.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jesienią 2023 roku kierowcy pojadą nowym odcinkiem trasy Via Baltica - od drogi S8 w kierunku Łomży

6.04.2022, 19:29

Firma Polaqua, która wygrała przetarg na jego budowę, wznowiła już pracę po zimowej przerwie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok