Radio Białystok | Wiadomości | Wystartował projekt zachęcający samorządy i mieszkańców do konsultacji społecznych

Wystartował projekt zachęcający samorządy i mieszkańców do konsultacji społecznych

autor: Edyta Wołosik

12.01.2023, 15:13, akt. 15:21

Dziesięć podlaskich gmin może wziąć udział w projekcie "Zmiana klimatu". W czwartek (12.01) w Białymstoku zainaugurował go i rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Wystartował projekt zachęcający samorządy i mieszkańców do konsultacji społecznych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chodzi o to, by przekonać samorządowców i mieszkańców do większej aktywności i pokazać, że konsultacje społeczne mogą być ciekawe i pożyteczne.

Poziom zaangażowania mieszkańców województwa podlaskiego w życie publiczne jest dość niski. To nie tylko opinia autorów projektu, ale też wnioski z rankingu "Miasta Obywatelskie" (z 2018 roku). Łomża zajęła w nim 21. miejsce, Białystok 45., a Suwałki 53.


- Trzeba to zmienić, a przynajmniej spróbować - mówi Karolina Poczykowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych.


- Często samorządy podchodzą do konsultacji jak do obowiązku, który trzeba odhaczyć; wiele konsultacji odbywa się jedynie poprzez stronę internetową urzędu albo w urzędzie, a chodzi o "wyjście" do ludzi i zaangażowanie mieszkańców w proces konsultacji - dodaje Agnieszka Otapowicz z OWOP.

Jako przykład podała m.in. spacer badawczy w Ełku w związku z wycinką drzew w ramach modernizacji głównej ulicy miasta.


- Według projektu miało być ich wyciętych ponad 200, podczas spaceru okazało się, że jest ich 70, a ostatecznie w wyniku konsultacji do wycinki zakwalifikowano ponad 20 - mówi Agnieszka Otapowicz.


Podkreśla, że to namacalny dowód na to, że konsultacje potrafią wyciszyć napięcia, ułatwić rozmowę, ułatwić dialog, ale trzeba do tego też aktywnie zachęcić.

I temu ma służyć projekt "Zmiana klimatu", czyli m.in. cykl szkoleń dla samorządowców, organizacji i spotkań z młodzieżą. Zainteresowane gminy mogą zgłaszać się do Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku trwają konsultacje Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

2.01.2023, 13:46

Te działania mają poprawić funkcjonowanie transportu i wskazać inne możliwości podróżowania niż samochód osobowy. W Białymstoku trwają konsultacje Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.


Mieszkańcy bloków w Krynkach zaskoczeni decyzją spółdzielni o wyłączeniu w styczniu ciepłej wody

23.12.2022, 14:12

„Od 10 stycznia zaprzestajemy dostarczania ciepłej wody (…) Prosimy o zaopatrywanie się w urządzenia do podgrzewania wody każdy indywidualnie”. Takie ogłoszenia pojawiły się we wszystkich klatkach bloków Osiedla Bema w Krynkach.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok