Radio Białystok | Wiadomości | Po raz 13. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii"

Po raz 13. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii"

autor: Ryszard Minko

18.01.2023, 18:36, akt. 19.01.2023, 11:09

Sybiraczka, duchowny i lokalni propagatorzy historii - w sumie sześć osób i organizacji związanych z regionem zostało odznaczonych Honorową Nagrodą "Świadek Historii".

Gala wręczenia nagrody "Świadek Historii", fot. Mikołaj Bujak/IPN
Gala wręczenia nagrody "Świadek Historii", fot. Mikołaj Bujak/IPN


0:00
0:00
Po raz 13. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii" - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To odznaczenie przyznawane jest przez Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Polski. Nagroda przyznawana jest od 2009 roku. Tegoroczna uroczystość odbyła się w auli pałacu Branickich w Białymstoku.


Na świadkach historii ciąży ogromna odpowiedzialność, bo mówią o świecie, którego już nie ma. Mówią głosem tych, którzy często zostali skrzywdzeni, głosem tych bohaterów, którzy mieli być zapomniani. Bardzo wam, za to dziękuję - mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki, przemawiając do odznaczonych.


Dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak zwrócił uwagę, że nagradzani są działacze, którzy propagują często bardzo lokalną historię. Podkreślał, że to dzięki ich aktywności, IPN dociera do wielu świadków historycznych wydarzeń. Nagroda ma ich honorować i dać impuls do dalszych działań.

Tegoroczni odznaczeni to sybiraczka Barbara Sokólska z domu Młynarz, propagator lokalnej historii z Olmont Jan Litwińczuk, burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, ks. Waldemar Sawicki z Lipska oraz Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe, a także I Batalion Zmechanizowany z 15. Giżyckiej Brygady zmechanizowanej.


Biogramy laureatów są dostępne na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po raz 11. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii"

10.12.2019, 16:53

Dawni żołnierze podziemia niepodległościowego znaleźli się wśród osób uhonorowanych we wtorek (10.12) w Białymstoku nagrodami "Świadek historii". Przyznaje je IPN za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski.


Działaczy "Solidarności" oraz żołnierzy AK uhonorowano w Białymstoku nagrodami - "Świadek Historii"

12.12.2018, 15:27

Działaczy "Solidarności", żołnierzy AK i osoby dbające o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej uhonorowano w środę nagrodami IPN "Świadek historii" w Białymstoku, przyznawanymi za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. Spośród 28 zgłoszonych osób, w tym roku kapituła pod przewodnictwem prezesa IPN Jarosława Szarka wyłoniła czterech laureatów. Są to: Janina Aleksandrowicz, Kazimierz Wosiek, Kazimierz Waszczuk i Jan Krassowski.


Sześciu laureatów odebrało w Białymstoku tytuł "Świadka historii"

7.12.2017, 14:50

Tytuł "Świadka Historii" odebrało w czwartek (07.12) sześciu laureatów z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wyróżnienia wręczono podczas gali w Oddziale IPN w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNIfot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok