Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w regionie

Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w regionie

autor: Adam Dąbrowski, Jakub Mikołajczuk, Marta Sołtys

22.01.2023, 07:12, akt. 21:42

160 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w historii Polski. Wybuchło przeciwko Imperium Rosyjskiemu 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Choroszczy - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Augustowie - relacja Marty Sołtys | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

ŁOMŻA

Mszą i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci związanych z tym zrywem uczczono w Łomży rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się na tzw. mokrej łączce przy Szosie Zambrowskiej, czyli w miejscu, gdzie 160 lat temu zaborcy wykonywali egzekucje, a obecnie znajduje się głaz - pomnik.

Po mszy w katedrze odprawionej w intencji Ojczyzny i Bohaterów Powstania Styczniowego delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze także na mogiłach powstańców na cmentarzu przy ul. Kopernika.

CHOROSZCZ

Msza święta, kwiaty, apel pamięci i patriotyczne ognisko - tak wieczorem mieszkańcy Choroszczy, delegacje, poczty sztandarowe i harcerze oddali hołd bohaterom - w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. To największy polski zryw narodowy w XIX wieku. Rozpoczęcie walki przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszono Manifestem 22 stycznia 1863 roku wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Treść manifestu odczytano także na wzgórzu pamięci - zwanym Szubienicą, gdzie odbyły się uroczystości.

AUGUSTÓW

Marszem i biegiem powstańca mieszkańcy Augustowa uczcili w sobotę (21.01) rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Uroczystości odbyły się w miejscu szczególnym, bo pod pomnikiem leśników, którzy zginęli w walkach o niepodległość w Studzienicznej.


Ta rocznica, po powstaniu listopadowym i insurekcji kościuszkowskiej, a jeszcze wcześniej po konfederacji barskiej oraz kolejne wydarzenia aż po solidarność, pokazuje, że zdanie George Byrona: "Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z krwią ojca spada dziedzictwem na syna" dobrze oddaje historię Polski - mówił poseł Jarosław Zieliński.


W niedzielę (22.01) 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego augustowianie uczczą mszą świętą w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego. W południe zaplanowano uroczystość patriotyczną pod tablicą kpt. Stanisława Orechwy przed budynkiem starostwa powiatowego.


SUWAŁKI

W Suwałkach rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczczono pod pomnikiem na Górze Szubienicznej, gdzie Rosjanie wieszali powstańców. Pod monumentem złożono kwiaty i zapalono znicze.  


Gdyby nie Insurekcja Kościuszkowska, gdyby nie powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, nie byłoby pewnie Legionów Polskich i wolnej Polski w 1918 roku. Dlatego dziś spotykamy się na Górze Szubienicznej, by oddać cześć powstańcom styczniowym - mówi prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


Dyrektor muzeum okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski  podkreśla, że Suwalszczyzna była miejscem zaciętych walk z wojskami rosyjskimi. 


Między innymi pod Krasnopolem, pod Olszanką, pod Żywą Wodą. Miejscem w tej części Polski największej batalii w powstaniu była z pewnością Puszcza Augustowska i wygrana w pierwszej fazie bitwa pod Gruszkami, potyczka na Kozim Rynku, uroczysko gdzie była kuźnia powstańcza. Warto pamiętać też, że nieco na północ od nas, na terenie obecnej Litwy, wiele się działo podczas powstania styczniowego - dodaje Jerzy Brzozowski.


W czasie powstania za udział w walkach lub pomoc powstańcom władze carskie straciły w Suwałkach ok. 30 osób.


| red: zmj, sk, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


84. rocznica śmierci Romana Dmowskiego - obchody w Drozdowie

2.01.2023, 17:57

Msza w miejscowym kościele i złożenie kwiatów pod tablicą na ścianie dworku Lutosławskich - w Drozdowie koło Łomży upamiętniono 84. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego.


Upamiętnienie 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Białymstoku [zdjęcia]

13.12.2022, 10:42

Od złożenia kwiatów w miejscach pamięci rozpoczęły się we wtorek (13.12) w Białymstoku obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przedstawiciele władz i różnych instytucji spotkali się m.in. przed Pomnikiem Solidarności przy kościele Św. Kazimierza.


11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Polsce [zdjęcia, wideo]

11.11.2022, 07:10

11 listopada jest w Polsce Narodowym Świętem Niepodległości. Właśnie 11 listopada 104 lata temu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, przybyłemu wcześniej do Warszawy z więzienia w Magdeburgu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok