Radio Białystok | Wiadomości | Część mieszkańców Sobolewa protestuje przeciwko budowie kruszarni betonu

Część mieszkańców Sobolewa protestuje przeciwko budowie kruszarni betonu

autor: Ryszard Minko

25.01.2023, 17:28, akt. 18:01

O tej inwestycji część mieszkańców dowiedziała się z obwieszczenia, wywieszonego na jednym z drzew w lesie. Ponad 140 mieszkańców podbiałostockiego Sobolewa protestuje przeciwko planowanej budowie kruszarni betonu, która miałaby powstać w ich sąsiedztwie.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Część mieszkańców Sobolewa protestuje przeciwko budowie kruszarni betonu - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Protestujący obawiają się m.in. hałasu i zanieczyszczenia wód gruntowych

Mieszkańcy domagają się, by władze gminy wycofały się ze swojej decyzji zezwalającej na uciążliwą inwestycję. Jak mówią, kruszarnia betonu miałaby powstać pomiędzy osiedlem domów, skateparkiem, przedszkolem i szkołą na odlesionym fragmencie działki leśnej. 

Protestujący obawiają się hałasu, zapylenia i wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych. Zwracają też uwagę na możliwe zanieczyszczenie wód gruntowych. Inwestycji sprzeciwia się ponad 140 osób, które zawracają uwagę na zaniedbania gminy Supraśl w skutecznym poinformowaniu o planowanej inwestycji. Jak mówią, o wydanej decyzji o warunkach zabudowy dowiedzieli się z ogłoszenia przypiętego do drzewa w sąsiedztwie działki, na której planowana jest inwestycja.

Pracownik Urzędu Miasta w Supraślu Marcin Arciszewski wyjaśnia, że inwestycja planowana jest na działce, która otoczona jest ponad hektarową działką leśną, a zgodnie z prawem krąg stron postepowania wyznaczany jest w promieniu 100 metrów od miejsca wskazanego przez inwestora. Dlatego w tym przypadku, poza właścicielem działki leśnej, krąg osób informowanych o inwestycji był niewielki i nie obejmował zabudowań.


Inwestor od trzech lat stara się o pozwolenie na budowę

Inwestorem jest właściciel lokalnej firmy budowlanej Piotr Świrydowicz. W rozmowie z Polskim Radiem Białystok wyjaśnia, że o pozwolenie na inwestycję stara się już od trzech lat i planuje tam tylko umiejscowienie bazy transportowej oraz miejsca, w którym mógłby przetwarzać niewielkie ilości odpadów z prowadzonych budów. 

Inwestor zaznacza, że w wyniku protestu sąsiadów szuka nowego miejsca pod inwestycję, jednak na razie bezskutecznie. Jak mówi, w innych miejscach też będą protesty, dlatego zdaje się na trwające procedury.


Zwołana ma zostać nadzwyczajna sesja rady miast

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski dodaje, że gmina wydała już decyzję środowiskową i warunki zabudowy dla wspomnianej działki, bo aktualna dokumentacja wskazuje, że taka inwestycja może być zlokalizowana w tym miejscu. Nie sprzeciwił się temu m.in. Sanepid oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska. 

Burmistrz zaznacza jednak, że w wyniku protestu zamierza zwołać nadzwyczajną sesję rady miasta, by w trakcie niej nakłonić inwestora do rezygnacji z planów budowy.

Na tym etapie inwestor nie ma pełnego pozwolenia na utworzenie kruszarni betonu w Sobolewie, ale ma już część zezwoleń, które mu to umożliwiają. 

Ostateczną zgodę na inwestycję wyda Urząd Marszałkowski. Jak nas poinformowano, wniosek inwestora nadal jest analizowany. 

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy wsi Jabłoń-Jankowce protestują przeciwko wyznaczonemu dojazdowi do wiaduktu kolejowego

8.11.2022, 19:12

Mieszkańcy Jabłoni-Jankowców protestują przeciwko wyznaczonemu dojazdowi do wiaduktu kolejowego. Wiadukt nad torami będzie w sąsiedniej Jabłoni Kościelnej, ale bliżej powstanie rondo i jedną z dróg dochodzących do niego zaprojektowano częściowo na ich posesjach.


Inwestorzy wciąż walczą o pozwolenia na budowy ferm drobiu w gminach Czeremcha i Zabłudów

27.09.2022, 09:23

Inwestorzy, którzy chcą budować fermy drobiu w gminach Czeremcha i Zabłudów odwołują się od decyzji lokalnych władz. Po tym, jak wójt Czeremchy i burmistrz Zabłudowa nie zgodzili się na inwestycje, sprawami zajmie się Samorządowe Kolegium Odwoławcze.


Część mieszkańców Czerwonego Boru sprzeciwia się planom budowy spalarni odpadów

22.09.2022, 20:30

Mieszkańcy są podzieleni co do pomysłu budowy spalarni odpadów w Czerwonym Borze. Spalarnia miałaby zastąpić dotychczasową kotłownię węglową kupioną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży rok temu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok