Radio Białystok | Wiadomości | Planetarium UwB dostępne dla każdego

Planetarium UwB dostępne dla każdego

26.01.2023, 12:28, akt. 12:31

Każdy chętny może odwiedzić planetarium Uniwersytetu w Białymstoku i na półsferycznym ekranie obejrzeć przygotowane prezentacje oraz filmy - informuje uczelnia. Dotąd z oferty mogły skorzystać tylko grupy zorganizowane.

Obserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska
Obserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska

Budynek, w którym mieści się planetarium i obserwatorium astronomiczne, jest na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Planetarium otwarto dla widzów w czerwcu ubiegłego roku.

W planetarium jest sala na 32 widzów z półsferycznym ekranem. Możliwa jest projekcja gotowych prezentacji i filmów, jak też prowadzenie interaktywnych projekcji. Najważniejszym elementem jest nowoczesny system cyfrowej projekcji typu "fulldome", a także dwa rzutniki stanowiące system optyczny, tzw. rybie oko, które umożliwiają tworzenie obrazu wysokiej jakości 3D i 2D.

Dotąd z oferty mogły skorzystać grupy zorganizowane, dzięki uruchomieniu sprzedaży biletów on-line mogą skorzystać z niej osoby indywidualne i rodziny - poinformował Uniwersytet w Białymstoku.

Jak mówi kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka, przygotowany został stały harmonogram seansów: w środy, czwartki i piątki przed południem z oferty mogą korzystać grupy zorganizowane, a w wybrane popołudnia piątkowe oraz w soboty rodziny i widzowie indywidualni.

W ofercie planetarium pojawił się też nowy film 3D "Explore". Jak podaje uczelnia, film opowiada historię rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej w poszukiwaniu nowego domu. Opowieść prowadzi postać astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych.

Jednocześnie z wprowadzeniem internetowej sprzedaży biletów do planetarium, w taki sam sposób można zakupić do drugiej uczelnianej placówki edukacyjnej, która także znajduje się w kampusie: Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Tutaj dodatkowo opcją jest zwiedzanie z przewodnikiem.

W obu placówkach stanęły też biletomaty, w których można kupić bilety bezpośrednio przed zwiedzaniem.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


„Plantetobus” - czyli mobilne planetarium w podlaskich szkołach

21.11.2022, 15:46

Podstawowe informacje na temat rozgwieżdżonego nieba, a potem wirtualna podróż w kosmos - tak wygląda scenariusz półgodzinnego seansu w mobilnym planetarium Centrum Nauki Kopernik. Swoją podróż po regionie „Plantetobus” rozpoczął w Starym Zakrzewie - w gminie Zambrów.


Kosmos na wyciągnięcie ręki w Białymstoku

17.06.2022, 10:41

To pierwsze takie miejsce w regionie, w którym w kameralnej sali ze sferycznym ekranem można podziwiać kosmos. Uniwersytet w Białymstoku udostępnia już swoje nowe planetarium.


Obchody 25-lecia powołania Uniwersytetu w Białymstoku

8.10.2021, 15:00

Jubileuszowa konferencja naukowa, przyznanie tytułu honoris causa uczelni, ale też wystawy, piknik czy wydarzenia sportowe - złożą się na obchody 25-lecia powołania Uniwersytetu w Białymstoku. W piątek w centrum Białegostoku otwarto wystawę poświęconą uczelni.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok