Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 25-lecia powołania Uniwersytetu w Białymstoku

Obchody 25-lecia powołania Uniwersytetu w Białymstoku

8.10.2021, 15:00, akt. 15:03

Jubileuszowa konferencja naukowa, przyznanie tytułu honoris causa uczelni, ale też wystawy, piknik czy wydarzenia sportowe - złożą się na obchody 25-lecia powołania Uniwersytetu w Białymstoku. W piątek w centrum Białegostoku otwarto wystawę poświęconą uczelni.

źródło: UwB
źródło: UwB


0:00
0:00
Obchody 25-lecia powołania Uniwersytetu w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) to największa uczelnia w regionie. Kształci studentów na dziewięciu wydziałach i pięciu instytutach, a także na zamiejscowym wydziale uczelni w Wilnie na Litwie. UwB działał wcześniej jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym roku akademickim 2021/2022 przypadają obchody 25-lecia powołania uczelni. O planach obchodów mówiono w piątek podczas otwarcia wystawy o UwB.

25 lat to jest dobry moment, żeby uświadomić sobie, jak wpisaliśmy się w to, co się dzieje w nauce, dydaktyce, ale też, co się dzieje w otoczeniu gospodarczym regionu, w którym się znajdujemy. Te 25 lat pozwoliło nam nabrać pewnej tożsamości, przywiązania się do tego, jaką misję spełniamy, jakie zadania są przed nami w kontekście mieszkańców miasta i regionu - mówił podczas otwarcia wystawy rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

Powiedział, że wystawa ma pokazać, iż "uniwersytet jest częścią szerszej przestrzeni, że uniwersytet ma do zaoferowania szereg ciekawych rzeczy nie tylko dla studentów, nie tylko dla naukowców, ale również dla mieszkańców miasta i regionu. 

Myślę, że te 25 lat to potwierdza. Z jednej strony mamy znakomite osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, ale z drugiej strony robimy szereg inicjatyw, szereg działań, które pomagają pokazać region i miasto z jak najlepszej strony - dodał Ciborowski.

Na wystawę składają się zdjęcia, które pokazują z jednej strony ważne momenty z życia uczelni, a także, jak wygląda uczelnia i jakie aktywności podejmują jej studenci. Wystawa na Rynku Kościuszki ma być dostępna przez dwa tygodnie. W planach jest pokazanie jej w jubileuszowym roku także w innych miastach regionu.

Ciborowski powiedział, że w ramach jubileuszowego roku zaplanowano szereg różnych wydarzeń, a ich kulminacja nastąpi w czerwcu przyszłego roku, w 25. rocznicę przyjęcia ustawy powołującej do życia Uniwersytet w Białymstoku.

W programie wśród akademickich wydarzeń znalazła się m.in. jubileuszowa konferencja naukowa, przyznanie tytułu honoris causa (jednak nie powiedziano, jaki naukowiec go otrzyma) czy wydanie księgi jubileuszowej z rozmowami m.in. z dotychczasowymi rektorami uczelni.

W ramach innych wydarzeń zaplanowano m.in. wystawę o działalności UwB na rzecz mieszkańców i we współpracy z partnerami, piknik czy wydarzenia sportowe. Uruchomiona zostanie też specjalna strona internetowa.

Od dłuższego czasu toczą się rozmowy na temat patrona Uniwersytetu w Białymstoku. Wśród rozważanych propozycji ostatecznie znalazł się twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof i król Zygmunt August. Zdaniem rektora Ciborowskiego, 25-lecie to dobry moment, by wybrać patrona, ale o tym - jak podkreślił - zdecyduje Senat UwB podczas obrad pod koniec października.

Ważną inwestycją, która ma rozpocząć się w jubileuszowym roku, jest budowa filii uczelni w Wilnie. W czwartek - jak poinformował Ciborowski - podpisano umowę z wybraną w przetargu firmą. Ma ona kosztować ponad 8,5 mln euro, a budynek ma być gotowy w ciągu trzech lat.

Inną ważną inwestycją jest budowa budynku humanistyki w kampusie uczelni. Wstępnie koszt szacowany jest na ok. 73 mln zł, a budowa ma być finansowana ze środków resortu nauki oraz własnych uczelni. Ciborowski informował wcześniej, że inwestycja ma potrwać cztery lata, a budynki, w których obecnie znajdują się wydziały humanistyczne, m.in. dawny Dom Partii, zostaną sprzedane.

Kampus największa inwestycja w dziejach uczelni, którą oficjalnie otwarto w 2015 roku (zajęcia odbywały się już 2014 roku); koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki, biologii i chemii. Kolejną inwestycją za blisko 38 mln zł była budowa siedziby biblioteki UwB oraz obserwatorium astronomicznego z planetarium.

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął działalność w 1997 r. Wcześniej - jak informuje uczelnia - przez niemal 30 lat działał jako Filia Uniwersytetu Warszawskiego. Na uczelni funkcjonuje 15 jednostek: dziewięć wydziałów i pięć instytutów oraz filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Na UwB kształci się blisko 9 tys. studentów, zatrudnionych jest ok. 1,3 tys. osób, w tym 785 nauczycieli akademickich.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Uniwersytecie w Białymstoku po raz 25 zabrzmiało Gaudeamus

6.10.2021, 07:14

Ok. 3,6 tys. żaków rozpoczęło w środę (06.10) edukację akademicką na Uniwersytecie w Białymstoku - największej uczelni w regionie. To jubileuszowy, 25. rok działalności uczelni.


Studenci wracają na uczelnie

4.10.2021, 07:12

Na razie wszystko ma wyglądać tak, jakby epidemia była przeszłością. Po trzymiesięcznej przerwie studenci wracają do stacjonarnej nauki na uczelniach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNIfot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok