Radio Białystok | Wiadomości | Powiat łomżyński ma patrona

Powiat łomżyński ma patrona

autor: Adam Dąbrowski

28.05.2023, 17:09, akt. 18:58

Powiat łomżyński, jako pierwszy podlaski samorząd, ma swojego patrona. Został nim błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Powiat łomżyński ma patrona - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednomyślnie w niedzielę (28.05) podczas uroczystej sesji rady powiatu, która wyjątkowo odbyła się w sali koncertowej łomżyńskiej filharmonii.

Jak uzasadniano, patron powiatu to nie tylko wybitny kapłan obdarzony tytułem Prymasa Tysiąclecia, ale także mąż stanu, który swoją postawą i działaniami aktywnie przeciwstawiał się panującej wówczas władzy.

Jego rolę w zachowaniu, a potem odzyskaniu pełnej wolności przez Polaków, podkreślali także uczestniczący w posiedzeniu rady powiatu goście, w tym parlamentarzyści, reprezentanci rządu i samorządów oraz członkowie rodziny kardynała. Zaznaczano także, że przyjęcie takiego patrona przez samorząd powiatu to też zobowiązanie i wyzwanie, by w dalszym działaniu wzorować się na prymasie.

Przygotowaniom do tej uroczystości towarzyszyły inne wydarzenia - przed sesją rady było to otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym pt. "Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny", a na 25 czerwca zaplanowano w Drozdowie spotkanie autorskie z wicestarostą powiatu łomżyńskiego Marią Dziekońską, autorką książki "Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI".

Urodzony w Zuzeli w diecezji łomżyńskiej błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński został patronem powiatu łomżyńskiego w 42. rocznicę śmierci.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok