Radio Białystok | Wiadomości | Akcja "Warta Pamięci" dla uczczenia rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

Akcja "Warta Pamięci" dla uczczenia rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

autor: Iza Kosakowska, Katarzyna Turowicz

16.09.2023, 07:12, akt. 17.09.2023, 07:51

W Augustowie, Berżnikach, Gibach i Perlejewie oraz kilkunastu innych miejscach pamięci narodowej w całej Polsce został oddany hołd ofiarom sowieckiej agresji z 1939 roku.

fot. Katarzyna Turowicz
fot. Katarzyna Turowicz


0:00
0:00
"Warta Pamięci" w Augustowie - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Warta Pamięci" w Berżnikach 

W Berżnikach w ramach akcji "Warta Pamięci" oddano w sobotę (16.09) hołd ofiarom sowieckiej napaści. W tym celu mieszkańcy regionu i przedstawiciele władz zgromadzili się i złożyli kwiaty przy zbiorowej mogile żołnierzy 24. Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza "Sejny". Jak mówi Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, wybór Berżnik nie był przypadkowy.

 

To jedno z tych miejsc, gdzie Sowieci dopuścili się zbrodni w 1939 roku. Po agresji na Polskę 17 września w wielu miejscowościach dochodziło do zbrodni i na ludności cywilnej, i na żołnierzach, którzy się poddawali albo walczyli z Sowietami. Tutaj w Berżnikach miała miejsce bohaterska walka żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, a potem mord na ośmiu żołnierzach, którzy dostali się do niewoli i zostali pochowani na tutejszym cmentarzu - mówi Jacek Sasin.

 

"Warta Pamięci" w Augustowie

W Augustowie, w  przeddzień 84. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę, samorządowcy i żołnierze oddali hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Na cmentarzu parafialnym przy grobie 8 zastrzelonych 23 września 1939 roku przez sowietów Żołnierzy Wojska Polskiego zapalono znicze i złożono kwiaty. 

Jak podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński – trzeba o takich miejscach i rocznicach pamiętać.

 

Tutaj mamy mogiły 8 żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez żołnierzy Armii Czerwonej. Takich miejsc, gdzie polscy żołnierze ginęli, jest dużo. Rocznica napaści sowieckiej na Polskę skłania do tego, żeby przypomnieć tamte wydarzenia i oddać hołd  tym, którzy zginęli w walce o wolną Polskę. To jest nasza powinność moralna, narodowa, patriotyczna, ale i z tego powodu, żeby to była przestroga przed tym co dzisiaj się dzieje na Ukrainie i co może się zdarzyć w każdym innym miejscu. Cześć i chwała Bohaterom. Niech żyje wolna niepodległa, suwerenna i bezpieczna Polska - mówił Jarosław Zieliński.

 

Rocznica rosyjskiej agresji jest także szczególnie ważna dla rodzin Sybiraków i Akowców – podkreślała  ich przedstawicielka Bożena Stankiewicz.

 

Ten dzień 17 września jest zawsze takim dniem, który się pamięta. W trzeciej wywózce, 22 czerwca była wywieziona rodzina, następnego dnia babcia była ranna. Po zabraniu z wagonu rzekomo do szpitala nigdy już żeśmy jej nie odnaleźli, a ja nigdy babuni nie poznałam. Wiele jest takich rodzin w Augustowie, które mają tego typu wspomnienia i takie przywiązanie - dodaje Bożena Stankiewicz. 

 

Akcja "Warta Pamięci" odbyła się także w Gibach i Perlejewie oraz kilkunastu innych miejscach pamięci narodowej w całej Polsce.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Piotr Popławski [wideo]

15.09.2023, 07:38

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


„Sztambuch Syberyjski - impresje" - spektakl artystów Akademii Teatralnej w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

10.09.2023, 07:28

To będzie widowisko inspirowane pamiętnikami sybiraków i poświęcone tragicznym losom dzieci poddawanych totalitarnej przemocy. Zapisana między wersami ogromna tęsknota za domem, za ojczyzną, za pokojem, za normalnym życiem wciąż wzbudzają niebywałe emocje.


W centrum Białegostoku można oglądać wystawę "Przeszłość oczami teraźniejszości"

8.09.2023, 13:32

Jak wyglądał Białystok we wrześniu 1939 r. pod okupacją niemiecką i sowiecką można zobaczyć na wystawie "Przeszłość oczami teraźniejszości", którą przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru. Historyczne fotografie na przeźroczystych tablicach są wkomponowane w obecną przestrzeń miasta.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodnikówźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok