Radio Białystok | Wiadomości | W centrum Białegostoku można oglądać wystawę "Przeszłość oczami teraźniejszości"

W centrum Białegostoku można oglądać wystawę "Przeszłość oczami teraźniejszości"

8.09.2023, 13:32, akt. 13:43

Jak wyglądał Białystok we wrześniu 1939 r. pod okupacją niemiecką i sowiecką można zobaczyć na wystawie "Przeszłość oczami teraźniejszości", którą przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru. Historyczne fotografie na przeźroczystych tablicach są wkomponowane w obecną przestrzeń miasta.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
W centrum Białegostoku można oglądać wystawę "Przeszłość oczami teraźniejszości" - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gdy spojrzy się na dawne zdjęcie pod odpowiednim kątem i z konkretnego miejsca, nakłada się ono na obecny wygląd danego miejsca.

Wystawę tworzy pięć poliwęglanowych tablic, które są ustawione w centrum Białegostoku - poinformowali w piątek (8.09) organizatorzy wystawy na konferencji prasowej przy jednej z wystawowych tablic u zbiegu ulic Lipowej i Malmeda.

Organizatorzy wystawy zachęcali do spaceru i odnalezienia w jego trakcie wszystkich tablic. Pozostałe są niedaleko kościoła św. Rocha, u zbiegu Rynku Kościuszki i ulicy Sienkiewicza, koło Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki oraz na dziedzińcu Pałacu Branickich. Wybór tych lokalizacji nie jest przypadkowy, bo można zobaczyć porównując zdjęcia i obecny wygląd miasta, jaki był np. los poszczególnych budynków, co działo się na ulicach, a w niektórych budynkach rozegrały się ważne wydarzenia.

W materiałach o wystawie muzeum przypomina, że Białystok był na początku II wojny światowej przez tydzień pod okupacją niemiecką, a potem sowiecką, która trwała do czerwca 1941 r.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński poinformował, że historyczne zdjęcia są zrobione przez okupanta we wrześniu i październiku 1939 r. to fotografie propagandowe sowieckie z tamtego czasu, bo propagandyści mieli wtedy pokazywać - jak to określił - "jak dopiero się rozpocznie szczęśliwe życie" w mieście, gdy będzie sowieckie. 


Jakie to nowe życie było, to my dokładnie to opowiadamy na wystawie w Muzeum Pamięci Sybiru. Żyjemy w XXI wieku, ale nie możemy zapominać o tych wydarzeniach, które się tutaj wydarzyły już ponad 80 lat temu. Zwłaszcza w tej chwili, kiedy mamy okrutną wojnę w Ukrainie, musimy pamiętać, że ta granica pomiędzy pokojem, a wojną jest niezwykle cienka. Pamiętajmy o przeszłości, żeby wyciągać wnioski w przyszłości - powiedział Wojciech Śleszyński.


Autorka koncepcji wystawy Magdalena Zięckowska-Tuchlińska z Muzeum Pamięci Sybiru wyjaśniła, że archiwalne zdjęcia na plenerową wystawę są przerobione przez graficzkę muzeum Dorotę Klimowicz-Bałtromiuk tak, aby były "oknami do przeszłości".


Można przez nie zobaczyć istniejące budynki z tamtego okresu, które teraz nadal codziennie mijamy przechodząc po ulicy, ale jest jakby nałożona warstwa historyczna - wyjaśniła Zięckowska-Tuchlińska.


Autorem krótkich tekstów do wystawy jest Piotr Bosko.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 200 osób uczciło ofiary sowieckich represji - ulicami Białegostoku przejechał Peleton Pamięci

26.08.2023, 18:04

Na rowerach, rolkach i hulajnogach - około 200 osób uczciło w sobotę po południu (26.08) w Białymstoku ofiary sowieckich represji, biorąc udział w Peletonie Pamięci. Imprezę po raz szósty zorganizowało Muzeum Pamięci Sybiru, aby w aktywny i atrakcyjny sposób opowiadać o historii, oraz popularyzować ją.


Światła pamięci ku czci ofiar powstania w białostockim getcie

21.08.2023, 08:09

Światła pamięci ku czci ofiar akcji likwidacyjnej białostockiego getta zapłonęły w niedzielny wieczór (20.08) na torach kolejowych w pobliżu dawnego Dworca Poleskiego, z którego do obozów koncentracyjnych odjeżdżały niemieckie transporty Żydów.


Rodzina przedwojennego prezydenta Białegostoku dostała kopie dokumentów dot. zesłania na Syberię

28.06.2023, 16:19

W białostockim Muzeum Pamięci Sybiru odbyła się w środę (28.06) uroczystość przekazania kopii dokumentów z archiwów w Kazachstanie, dot. losów rodziny Bolesława Szymańskiego - prezydenta Białegostoku w latach 1919-27. Do archiwaliów udało się dotrzeć dzięki współpracy z kazachstańskimi instytucjami.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok