Radio Białystok | Gość | dr Piotr Popławski [wideo] - kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

15.09.2023, 07:38, akt. 09:27

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska
dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z dr. Piotrem Popławskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę - w tym roku 84., ale też Światowy Dzień Sybiraka. 

Już w piątek (15.09), ale też w najbliższy weekend w Białymstoku wiele będzie się działo dla upamiętnienia losów naszych przodków. 

O tym z dr. Piotrem Popławskim - kierownikiem Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: 17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę – w tym roku 84., ale także Światowy Dzień Sybiraka. Najważniejsze w tym Światowym Dniu Sybiraka jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej. Ale oczywiście misją Muzeum Pamięci Sybiru jest to, by robić to na co dzień.


Piotr Popławski: Staramy się tak naprawdę jak najwięcej kontaktów, a także możliwości spotkań z Sybirakami zapewnić i sobie, jako muzeum, ale także naszym gościom, naszym odwiedzającym. Tak naprawdę jeszcze zanim muzeum zostało otwarte pracowaliśmy nad tym, by jak najwięcej relacji, wspomnień, ale i pamiątek trafiło do Muzeum Pamięci Sybiru. Także jest to ciągła, codzienna praca. Gdy tylko uda nam się nawiązać jakiś nowy kontakt, gdy tylko pojawi się ktoś, kto przyjeżdża czasami nawet z zagranicy, nawet z innego kontynentu, bo i takie historie mieliśmy chociażby w tym roku, staramy się, by wspomnienia tej osoby zostały nagrane.

Warto też pamiętać, że zajmujemy się w tej chwili już nie tylko pamięcią samych Sybiraków, bo ich jest niestety coraz mniej, ale też pamięcią ich dzieci i wnuków. Te kolejne pokolenia za kilka lat będą właśnie tymi osobami, które jako jedyne będą w stanie opowiedzieć historię swoich rodziców bądź dziadków.


Jedną z propozycji jest wyjątkowe zwiedzanie wystawy stałej „Opowiem ci moją historię”. A jakie są te historie?


To są bardzo często historie, które powodują aż dreszcze na plecach i na całym ciele, bo proszę sobie wyobrazić, że w zeszłym roku ten cykl został zapoczątkowany. Polega on na tym, że na wystawie znajdują się Sybiracy - często ci, którzy przekazywali nam swoje eksponaty, swoje pamiątki i mamy nagrania ich opowieści i mimo tego ludzie bardzo chętnie przychodzą, by spotkać się z nimi na żywo, bo to jest zupełnie inna sytuacja, kiedy ta osoba, która naocznie widziała te wszystkie wydarzenia, która ich doświadczyła opowiada o tym, co ją spotkało.

Mieliśmy taką wzruszającą historię w zeszłym roku, kiedy odwiedziła nas właśnie podczas tego spotkania z Sybirakiem na wystawie „Opowiem ci moją historię” grupa dzieci. Jedna z naszych Sybiraczek opowiadała im o tym, jak wyglądało jej życie, bo była wtedy praktycznie w wieku tych dzieci. Więc to jest zupełnie inna sytuacja, kiedy ktoś odnosi się do tego, jak losy dziecka wtedy wyglądały, ale nie z perspektywy nauczyciela czy jakiegoś autorytetu, tylko z perspektywy osoby, która dokładnie podobne przemyślenia mogła mieć jak te dzieciaki dzisiaj, tylko w zupełnie innych realiach.

I to jest niezwykłe, bo gdy te dzieci słuchają, jak wyglądało życie ich rówieśników te ponad 80 lat temu, to ciężko w to aż uwierzyć, ale słuchają z zapartym tchem.


A jak wyglądało to życie?


Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi. I tak naprawdę wiele z tych młodych osób musiało bardzo szybko dojrzeć do tego, by pomagać rodzicom. Często były deportowane rodziny niekompletne - ojcowie przecież byli mordowani w zbrodni katyńskiej, w czasie drugiej deportacji wywieziono praktycznie w dużej mierze kobiety z dziećmi i osobami starszymi.

Więc ci młodzi ludzie musieli bardzo szybko nauczyć się pomagać swoim rodzicom w o wiele większym stopniu - pracować, zdobywać pożywienie, walczyć o to, by w ogóle przetrwać np. zimowe burze. Często ta praca była ponad ich siły, a jeszcze musieli uczęszczać do sowieckiej szkoły, gdzie pamiętajmy, że na początku językiem nauczania był język rosyjski, nauczyciele to byli przedstawiciele władzy sowieckiej, więc wlewano tym młodym ludziom do głowy propagandę. I o tym też możemy usłyszeć właśnie podczas tych spotkań.


Ciężko sobie wyobrazić taką sytuację, o której opowiadała mi kiedyś jedna z Sybiraczek, takie wyobrażenie sobie tego, co jest teraz i co było właśnie wtedy, to znaczy że obecnie dzieci i młodzież idą beztrosko do szkoły, na spacer, do galerii handlowej, a oni w ich wieku cieszyli się, gdy dostali kromkę chleba.


Cieszyli się, gdy dostali kromkę chleba, gdy przeżyli kolejny dzień, gdy przeżyli kolejną zimę, bo to była ta pora roku, która była najcięższa. I tak naprawdę spowodowało to, że gdy ci ludzie wrócili do Polski, o ile dane im było oczywiście wrócić, bo pamiętajmy, że nie wszyscy mieli tą możliwość, o ile przetrwali, to bardzo często z tych opowieści Sybiraków wynika, że cała ta sytuacja uczyniła ich dużo silniejszymi. I to jest chyba taki najważniejszy aspekt tej opowieści, że ci ludzie pokazują nam, że mimo trudów, które ich spotkały, mimo ogromu cierpień, dzięki wzajemnej współpracy, dzięki temu, że sobie nawzajem pomagali i starali się być dobrymi ludźmi to pozwoliło im przetrwać, ale też stać się silniejszymi.

I bardzo wielu z tych ludzi potem po wojnie po prostu w jakiś sposób te swoje życie ukształtowało.


„Sybir w pięciu odsłonach” to kolejna propozycja, czyli jak nowocześnie o historii. No właśnie - jak nowocześnie opowiadać o historii temu młodemu pokoleniu, by zrozumiało, co się wtedy wydarzyło?


Te pięć odsłon, które zaprezentujemy w Muzeum Pamięci Sybiru, każda z nich opisuje inny wycinek tej historii Sybiraków. Od pierwszych zesłań, które przecież jeszcze w czasach carskich miały miejsce, poprzez okres międzywojenny, II wojnę światową a także wywózki po jej zakończeniu, o których często się też zapomina.

Te publikacje zostały przygotowane w taki sposób, że nie są one typowymi książkami historycznymi, gdzie jest masa tekstu. Oczywiście, jest tam tekst, ale one są też zaopatrzone w bardzo dużo materiału ilustracyjnego. Wykorzystujemy te publikacje też do przygotowywania zajęć dla młodzieży. Więc jest to też materiał bardzo przydatny dla nauczycieli, po to by opracowywać ten temat i on w taki sposób nie chcę powiedzieć atrakcyjny, bo to jest złe słowo dla tak trudnego tematu, ale bardzo przystępny podaje wiedzę na temat bardzo szerokiej historii Sybiru. I jest to o tyle interesujące, że jest to forma popularnonaukowa a nie taka bardzo ścisła, hermetyczna czy historyczna.  


To tylko oczywiście niektóre z propozycji. Główne obchody w niedzielę (17.09) w południe przy pomniku upamiętniającym bohaterskie Matki Sybiraczki przy Muzeum Pamięci Sybiru.


Matki Sybiraczki, które musiały naprawdę stanąć na wysokości zadania, by zadbać nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o swoje dzieci, bez wsparcia, tak jak pan wspominał wcześniej mężów.

Tak. Bardzo często zdarzały się sytuacje, że matka była wywożona wraz z dziećmi i w takiej sytuacji to na niej spoczywał ciężar zaopiekowania się tymi dziećmi, ale też pracy, zdobywania pożywienia. I też pamiętajmy, że większość naszych Sybiraków żyjących dzisiaj czy nawet te 10 lat temu to osoby, które w czasie wojny były dziećmi. Więc naturalnym jest, że dla nich figura ich matek będzie absolutnie najważniejsza.

I z tego względu, żeby właśnie uhonorować w pewien sposób te osoby dzięki którym ci nasi dzisiejsi Sybiracy w ogóle żyją, są z nami powstał zarówno ten pomnik, jak też ta figura matki jest bardzo obecna na wystawie i też w pozostałych naszych działaniach edukacyjnych czy popularyzatorskich.


17 września to Światowy Dzień Sybiraka, ale też rocznica sowieckiej agresji na Polskę, w tym roku 84.


To nie jest przypadek. Dzień Sybiraka został ustanowiony właśnie po to, żeby pokazać w którym momencie dla większości naszych Sybiraków te tragiczne historie tak naprawdę miały swoją genezę. To 17 września Sowieci zaatakowali Polskę tak naprawdę pamiętajmy, że realizując wcześniejsze postanowienia z końca sierpnia 1939 roku, kiedy porozumieli się z Niemcami w ramach paktu Ribbentrop-Mołotow. I ta agresja doprowadziła do zajęcia około połowy polskiego terytorium przedwojennego i to ta agresja była pierwszym krokiem do tego, by rozpętać kolejne sowieckie represje, deportacje, łagry, przymusowy pobór do Armii Czerwonej i wiele, wiele innych czynników, które spowodowały, że setki tysięcy polskich obywateli zostały przez tą sowiecką maszynę wykorzystane, skrzywdzone, a wielu z nich też niestety nie przeżyło.


Zachęcamy do poznawania tej historii – nie tylko w najbliższy weekend, ale każdego dnia.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok