Radio Białystok | Wiadomości | Premiera spektaklu dyplomowego "Drama Club" w Akademii Teatralnej [zdjęcia, wideo]

Premiera spektaklu dyplomowego "Drama Club" w Akademii Teatralnej [zdjęcia, wideo]

10.11.2023, 10:19, akt. 15:41

O problemach, z jakimi zmagają się młodzi ludzie, jak próbują je rozwiązać i jakie znaczenie w tym ma budowanie relacji - opowiada spektakl dyplomowy studentów białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Premiera odbędzie się w piątek (10.11) wieczorem.

Spektakl dyplomowy "Drama Club" w Akademii Teatralnej - próba medialna, fot. Sylwia Krassowska
Spektakl dyplomowy "Drama Club" w Akademii Teatralnej - próba medialna, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Studenci aktorstwa szykują się do premiery "Drama club" - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spektakl "Drama Club" to dyplom studentów IV roku kierunku aktorskiego

Spektakl "Drama Club" to dyplom studentów IV roku kierunku aktorskiego; wyreżyserowała go Katarzyna Minkowska.

Jak mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej premierę prorektor Akademii Teatralnej Marta Rau, to zdolni studenci, którzy przyszli na uczelnie w wyjątkowej sytuacji, w pandemii, kiedy rekrutacja i zajęcia odbywały się online. "Ale udało nam się wspaniale dobrać tych ludzi i to są bardzo ciekawe osobowości i widzę jak się rozwinęli przez te cztery lata tutaj w szkole, jak zdobyli umiejętności, podszlifowali ten swój talent, tę swoją perełkę, którą noszą w sobie" - podkreśliła Rau.

Rektorka mówiąc o reżyserce Katarzynie Minkowskiej, zauważyła, że to postać bardzo ciekawa i nie miała wątpliwości, by zaprosić ją do współpracy. Wskazała, że reżyserka jest też osobą młodego pokolenia, która - jak zakładała uczelnia - "świetnie znajdzie wspólny język ze studentami i tak się stało". "Jeżeli chodzi o repertuar, jaki Kasia zaproponowała, to wynikało to z pewnych improwizacji, rozmów z naszymi studentami i w związku z tym jest to taki tekst pisany na scenie, w którym oni mieli też swój duży udział" - dodała Rau i zapewniła, że widzowie, którzy przyjdą na spektakl nie będą zawiedzeni grą aktorską.Akcja spektaklu "Drama Club" rozpoczyna się na zajęciach terapeutycznych

Reżyserka mówiła, że akcja spektaklu "Drama Club" rozpoczyna się na zajęciach terapeutycznych z elementami aktorstwa, gdzie są różni pacjenci, każdy z nich przychodzi z innym problem, jedne postaci posiadają różnego rodzaju zaburzenia, inne próbują poradzić sobie z rzeczywistością, która ich przytłoczyła. "Będziemy poruszać temat tego jak sobie pomóc, czy da się zbudować relacje w takiej przestrzeni i czy rzeczywiście nie tym, co pomaga nam się zmienić i przepracować cokolwiek, jest po prostu zbudowanie relacji z drugim człowiekiem" - powiedziała Katarzyna Minkowska.

"Konwencja, w której się poruszamy to tzw. dramedy - od takiego bardzo może zabawnego przedstawienia ku coraz głębszym problemom, żeby ta groteska mogła się rozpaść" - wyjaśniła Katarzyna Minkowska. Dodała, że groteska jest też takim narzędziem, które nam pomaga zobaczyć głębiej, ale - jak zauważyła - "to nie jest nasz punkt dojścia, bo będziemy próbować wejść w podświadomość postaci".

Dramaturżka Joanna Połeć zauważyła, że tytuł spektaklu wziął się od słowa "drama", które - jak wyjaśniła - skojarzyło się twórcom z jednej strony z angielskim znaczeniem słowa - sztuka dramatyczna, z drugiej - fabuła spektaklu, który dzieje się podczas zajęć terapeutycznych, gdzie jest mnogość wydarzeń i emocji - skojarzyła się twórcom z potocznym rozumieniem słowa "drama" w języku polskim.

Spektakl skierowany jest do osób powyżej 14. roku życia. Będzie grany w listopadzie i grudniu.

źródło: PAP | red: mag, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Famie przedstawienie na podstawie "Pamiętnika" Dawida Szpiro

5.11.2023, 10:43

W niedzielę (5.11) o 18:00 w białostockiej kawiarni Fama monodram na podstawie "Pamiętnika" Dawida Szpiro, przejmującego i urywającego się nagle dziennika - dokumentu codziennego życia w białostockim getcie.


Studenci aktorstwa szykują się do premiery "Drama club"

5.11.2023, 09:37

Studenci czwartego roku aktorstwa Akademii Teatralnej pracują nad spektaklem dyplomowym "Drama club" - premiera już w najbliższy piątek (10.11).


"Wojna światów" George'a Orsona Welles'a, czyli przedwojenny deep fake

29.10.2023, 08:39

To była jedna z największych mistyfikacji w historii radia, dziś powiedzielibyśmy, że bardzo wiarygodny deep fake. 30 października 1938 roku, czyli 85 lat temu amerykański twórca filmowy, teatralny i radiowy George Orson Welles wyemitował w stacji CBS słuchowisko "Wojna światów" na podstawie powieści Herberta George'a Wellsa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok