Radio Białystok | Wiadomości | Samorządy i Polskie Porty Lotnicze chcą współpracować ws. lotniska w Białymstoku

Samorządy i Polskie Porty Lotnicze chcą współpracować ws. lotniska w Białymstoku

21.11.2023, 17:30, akt. 17:34

Miasto Białystok chce współpracować z samorządem województwa i Polskimi Portami Lotniczymi w sprawie działalności lotniska Krywlany. Kilka lat temu miasto zbudowało tam pas startowy, który na razie nie może być jednak wykorzystywany w pełnej długości.

Fot. Adam Janczewski
Fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Samorządy i Polskie Porty Lotnicze chcą współpracować ws. lotniska w Białymstoku - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Władze Białegostoku, samorządu województwa podlaskiego i Polskie Porty Lotnicze (PPL) podpisały we wtorek (21.11) list intencyjny w tej sprawie. Białystok dołączył do takiego porozumienia, które samorząd województwa i PPL podpisały już w październiku.

Budowa pasa startowego o długości niespełna 1,4 km na Krywlanach to inicjatywa władz Białegostoku (współfinansowana również przez samorząd województwa podlaskiego). Oddano go do użytku kilka lat temu, ale - z powodu tzw. przeszkód lotniczych, którymi jest las rosnący w pobliżu - nie może on być użytkowany na pełnej długości.

Z lotniska korzysta obecnie m.in. wojsko i Straż Graniczna, również w ramach działań związanych z bezpieczeństwem na granicy z Białorusią.

Marszałek województwa Artur Kosicki mówił przed podpisaniem listu, że wspólne działania mają doprowadzić to tego, by region nie był "białą plamą na mapie przewozów lotniczych w naszym kraju". W planie jest powołanie zespołu roboczego, który - na podstawie danych i przygotowanych analiz - miałby przygotować ofertę działalności Krywlan, dostosowaną zarówno do wielkości, jak i potencjału tego lotniska.


To jest inwestycja, która powinna być realizowana ponad pewnymi podziałami politycznymi (...), nie wyobrażam sobie rozwoju województwa bez budowy portu lotniczego tutaj, w Białymstoku. Żeby mógł się rozwijać biznes, żeby mogli mieszkańcy korzystać z tego w taki sposób, jak powinni - podkreślał Kosicki.


Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał, że miasto podjęło się - przy wsparciu finansowym samorządu województwa - budowy pasa startowego, ale - z powodu konieczności usunięcia tzw. przeszkód lotniczych - nie jest on wykorzystywany w pełnej długości. 


Tylko współpraca czynnika rządowego, w tym wypadku spółki Polskie Porty Lotnicze, marszałka województwa i prezydenta miasta może spowodować to, że ruszymy z miejsca - mówił Truskolaski.


Miasto nie może przebrnąć przez procedurę prawną, by móc wyciąć legalnie część lasu przy lotnisku. Zaznaczył przy tym, że nie będzie to duże lotnisko, a port lotniczy o charakterze lokalnym.


Jesteśmy zdeterminowani uwarunkowaniami, które są. A uwarunkowania są takie, że mamy tyle miejsca ile mamy, pas taki jaki mamy i na tej bazie chcemy to rozwijać. Bo na lotnisko regionalne w tej chwili szans nie ma (...). Jest szansa na lotnisko lokalne, mówię o 4-6 operacjach lotniczych (lotach pasażerskich) dziennie - dodał Truskolaski.


Oba samorządy zabezpieczyły po 1 mln zł w przyszłorocznych budżetach na działania związane z Krywlanami, chodzi m.in. o powołanie spółki zarządzającej lotniskiem.


My czujemy tu swoją rolę jako dostarczyciela wiedzy, który jest gotów podjąć się realizacji analiz, wszystkich dokumentów dotyczących strategii realizacji tego projektu, policzenia w kilku wariantach tego, co się opłaca, jakie będą koszty, co jest potrzebne do tego, żeby tutaj samoloty zaczęły startować i lądować - mówił prezes PPL Stanisław Wojtera.


Powiedział, że opcji jest kilka, i każda wiąże się np. z innymi nakładami i innymi kosztami utrzymania tych obiektów. "Mamy +know how+, chcemy się nim podzielić, jesteśmy gotowi tę +białą plamę+ wspólnie zamazać" - dodał Wojtera.

W ubiegłym roku na lotnisku Krywlany odbyło się 10 tys. operacji lotniczych. W tym roku widoczny jest wzrost, głównie ze względu na duży ruch śmigłowców i samolotów wojskowych.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku zamierzają przystąpić do nowej spółki na rzecz rozbudowy lotniska na Krywlanach

20.11.2023, 07:43

To ma być kolejny krok do rozbudowy lotniska na białostockich Krywlanach. Władze Białegostoku chcą przystąpić do nowej spółki, której powołanie zapowiedział pod koniec września marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Jacek Sasin: wspólnie z samorządem woj. podlaskiego mamy plany rozbudowy lotniska na Krywlanach

25.09.2023, 16:34

Nowe drogi ekspresowe, szybka kolej, a nawet plany budowy regionalnego lotniska w Białymstoku. To inwestycje infrastrukturalne, które mają pomóc w szybkim rozwoju województwa podlaskiego w najbliższych latach. Mówił o nich na specjalnie zwołanej konferencji prasowej na dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


Podlaska Izba Lotnicza chce, by w Podlaskiem powstało lotnisko z prawdziwego zdarzenia

28.08.2023, 15:24

Ta nieformalna na razie organizacja ma wspierać rozwój lotnisk w naszym regionie. W Białymstoku zorganizowano pierwsze posiedzenie Podlaskiej Izby Lotniczej.


Marszałek Artur Kosicki zapowiada, że złoży zawiadomienie do NIK ws. lotniska na Krywlanach

3.08.2023, 19:44

Zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli ma złożyć marszałek województwa podlaskiego w sprawie lotniska na białostockich Krywlanach.


Budowa lotniska Krywlany znajdzie się na liście projektów strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

21.07.2023, 15:50

To kolejny krok prowadzący do współpracy marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku w sprawie utworzenia lotniska regionalnego na białostockich Krywlanach. Lotnisko będzie wpisane jako projekt warunkowy na listę projektów strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.


Jest wspólna deklaracja prezydenta i marszałka ws. lotniska na Krywlanach

12.07.2023, 17:58

Jest szansa, że Białystok dołączy jednak do lotniczej mapy Polski. Taką nadzieję ma przewodniczący Podlaskiego Forum Gospodarczego Witold Karczewski. To z jego inicjatywy odbyła się w środę (12.07) debata marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego na temat przyszłości lotniska na Krywlanach.


Artur Kosicki: Potrzebna jest poważna debata na temat lotniska w Białymstoku

11.07.2023, 16:08

Potrzebna jest poważna debata na temat lotniska w Białymstoku, a nie dyskusje na Twitterze. W ten sposób marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki odniósł się do medialnych zaproszeń do rozmów o przyszłości obiektu na Krywlanach wystosowanych przez prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego. Jest szansa, że do spotkania polityków w tej sprawie dojdzie.


Prezydent Białegostoku wystąpił z wnioskiem o umożliwienie wycinki lasu przy lotnisku na Krywlanach

5.07.2023, 17:17

To ciąg dalszy starań o udostępnienie do użytku całego pasa startowego na białostockim lotnisku Krywlany. Z wnioskiem o zmianę planu urządzania lasu dla Nadleśnictwa Dojlidy wystąpił do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok