Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku zamierzają przystąpić do nowej spółki na rzecz rozbudowy lotniska na Krywlanach

Władze Białegostoku zamierzają przystąpić do nowej spółki na rzecz rozbudowy lotniska na Krywlanach

autor: Edyta Wołosik

20.11.2023, 07:43, akt. 13:55

To ma być kolejny krok do rozbudowy lotniska na białostockich Krywlanach. Władze Białegostoku chcą przystąpić do nowej spółki, której powołanie zapowiedział pod koniec września marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Pas startowy na Krywlanach, fot. Dawid Gromadzki/ Urząd Miejski w Białymstoku
Pas startowy na Krywlanach, fot. Dawid Gromadzki/ Urząd Miejski w Białymstoku

- Pomysłem na rozbudowę lotniska do rozmiarów regionalnego portu lotniczego jest powołanie nowej spółki, której udziałowcami będą: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, spółka skarbu państwa Polskie Porty Lotnicze i - mamy nadzieję - Miasto Białystok, które zarządza terenem; w przygotowaniu jest list intencyjny, który wyznaczy kierunki i zakres realizacji - mówił Artur Kosicki.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zadeklarował, że list intencyjny podpisze. Do spotkania przedstawicieli tych trzech stron dojdzie we wtorek (21.11).


Każda szansa, która pozwoli uruchomić lotnisko w Białymstoku jest bardzo ważna, a nawet najdłuższą drogę trzeba zacząć od pierwszego kroku, a tylko w takiej konfiguracji, jaką proponuje marszałek można to zrobić i podpisanie listu intencyjnego daje szansę na realizację tej inwestycji - podkreśla Tadeusz Truskolaski.


Na białostockich Krywlanach kilka lat temu utwardzono 1350 metrów pasa startowego, ale z uwagi między innymi na istniejące przeszkody lotnicze wykorzystywana może być jedynie nieco ponad połowa długości pasa.

Z powodu sprzeciwu społeczników władze Białegostoku wciąż nie wydały prawomocnej decyzji w sprawie wycinki kilkunastu tysięcy drzew w okolicy Krywlan.

| red: dl, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dalej z suwalskim lotniskiem? Jest nowy plan miejscowy i kilka pomysłów

28.09.2023, 07:40

Hale produkcyjne połączone bezpośrednio z pasem startowym, garaże dla samolotów oraz hotel, z którego mieliby korzystać m.in. kursanci nauki latania.


Podlaska Izba Lotnicza chce, by w Podlaskiem powstało lotnisko z prawdziwego zdarzenia

28.08.2023, 15:24

Ta nieformalna na razie organizacja ma wspierać rozwój lotnisk w naszym regionie. W Białymstoku zorganizowano pierwsze posiedzenie Podlaskiej Izby Lotniczej.


Budowa lotniska Krywlany znajdzie się na liście projektów strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

21.07.2023, 15:50

To kolejny krok prowadzący do współpracy marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku w sprawie utworzenia lotniska regionalnego na białostockich Krywlanach. Lotnisko będzie wpisane jako projekt warunkowy na listę projektów strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok