Radio Białystok | Wiadomości | W styczniu ma się rozpocząć proces byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza

W styczniu ma się rozpocząć proces byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza

25.11.2023, 15:31, akt. 15:37

W połowie stycznia 2024 roku przed sądem w Hajnówce powinien rozpocząć się proces europosła, w przeszłości m.in. premiera Włodzimierza Cimoszewicza, któremu prokuratura zarzuca potrącenie rowerzystki w 2019 roku i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Włodzimierz Cimoszewicz, fot. Lech Pilarski
Włodzimierz Cimoszewicz, fot. Lech Pilarski

W styczniu proces Włodzimierza Cimoszewicza

Termin rozprawy został wyznaczony na 16 stycznia - poinformowała prezes Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim Mirosława Mironiuk. Sąd w Hajnówce jest zamiejscowym wydziałem karnym bielskiego sądu.

Chodzi o wypadek, do którego doszło rano 4 maja 2019 roku na oznakowanym przejściu dla pieszych w Hajnówce. Jak podawali wtedy śledczy, potrącona 70-letnia rowerzystka miała złamaną kość podudzia, otarcia twarzy i dłoni.


Były premier zaprzecza, by uciekł z miejsca zdarzenia

Śledczy informowali też w wydanym wtedy komunikacie, że po wypadku została przez Włodzimierza Cimoszewicza i jego znajomych odwieziona wraz z rowerem do własnego miejsca zamieszkania, a następnie - za namową byłego premiera i tych znajomych - do szpitala. Policja przyznała oficjalnie, że samochód polityka nie miał ważnych badań technicznych.

W wydanym w dniu wypadku oświadczeniu Cimoszewicz napisał m.in., że jechał z prędkością ok. 30 km/h, udzielił poszkodowanej pomocy i "po przekonaniu o konieczności poddania się badaniu lekarskiemu została ona odwieziona do szpitala". Zaprzeczał, by uciekł z miejsca wypadku.


Natychmiast udzieliłem pomocy poszkodowanej i udzieliłem tej pomocy skutecznie. Ta pani po piętnastu minutach była w szpitalu w Hajnówce, gdzie się nią natychmiast zajęto - mówił wtedy mediom.


Jak podkreślił, półtorej godziny później poszkodowana była już w domu.

Mówił też wtedy, że nie zawiadomił policji o sprawie przede wszystkim "z powodu emocji". Zaznaczył jednak, że "sytuacja byłaby dosyć absurdalna", gdyby wstrzymywał się z udzielaniem pomocy.


Potem się okazało, że (poszkodowana) ma pękniętą kość strzałkową i poinformowano mnie natychmiast o tym, że w takiej sytuacji lekarz z automatu zawiadamia lokalną policję - wskazał.


Parlament Europejski uchylił immunitet 

Po wielu miesiącach śledztwa, prowadząca je Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w połowie 2020 roku wystąpiła do Parlamentu Europejskiego o wyrażenie zgody na pociągnięcie europosła do odpowiedzialności karnej.

Podawała wówczas, że zgromadzony materiał dowodowy - w tym opinia biegłych - wskazują, iż zasadniczą przyczyną wypadku była spóźniona reakcja europosła kierującego samochodem.

W dniu wypadku polityk był jeszcze kandydatem w wyborach do PE z list Koalicji Europejskiej; mandat zdobył. Parlament Europejski uchylił mu immunitet w marcu 2022 roku, ale - aby formalnie ogłosić zarzuty - prokuratura przez wiele miesięcy czekała na oficjalne potwierdzenie decyzji PE i dokumenty stamtąd.

Dlatego europoseł formalnie usłyszał zarzuty w lutym 2023 roku. W śledztwie nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Gdy zaczynało się postępowanie w jego sprawie, zgodził się na podawanie pełnego nazwiska oraz publikowanie wizerunku.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Włodzimierz Cimoszewicz oskarżony w sprawie wypadku drogowego z 2019 r.

28.09.2023, 17:29

Europoseł, były premier Włodzimierz Cimoszewicz odpowie przed sądem za spowodowanie wypadku drogowego ponad cztery lata temu.


Prokuratura postawiła zarzuty byłemu premierowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi

3.02.2023, 16:59

Były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz usłyszał zarzuty, w związku z potrąceniem rowerzystki. Do zdarzenia doszło w 2019 roku w Hajnówce.


Białostocka prokuratura chce postawić zarzuty europosłowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi

24.07.2020, 11:06

Wniosek o uchylenie immunitetu Włodzimierzowi Cimoszewiczowi skierowała do Parlamentu Europejskiego białostocka prokuratura. Chce postawić europosłowi zarzuty spowodowania wypadku drogowego i ucieczki z miejsca zdarzenia.


Prokuratura wciąż szuka świadków wypadku z udziałem rowerzystki i W. Cimoszewicza

31.05.2019, 11:32

Białostocka prokuratura okręgowa ponowiła apel do potencjalnych, naocznych świadków potrącenia w Hajnówce rowerzystki przez b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Dotąd nie zgłosiła się żadna taka osoba. Śledztwo trwa, na razie nikomu nie postawiono w nim zarzutów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok