Radio Białystok | Wiadomości | Byłe pracownice białostockich "Fast" przypominały historię największej fabryki włókienniczej w północno-wschodniej Polsce

Byłe pracownice białostockich "Fast" przypominały historię największej fabryki włókienniczej w północno-wschodniej Polsce

autor: Edyta Wołosik

3.12.2023, 16:05, akt. 17:03

To okazja do wspomnień, ale też do poinformowania szczególnie młodszego pokolenia o Białostockich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Fasty w Białymstoku.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Byłe pracownice białostockich "Fast" przypominały historię największej fabryki włókienniczej w północno-wschodniej Polsce - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Byłe pracownice tej największej fabryki w północno-wschodniej Polsce, zatrudniającej w latach 60. i 70. do 7 tysięcy pracowników spotkały się w niedzielę (3.12) w Galerii im. Sleńdzińskich, by na bawełnianych torbach odtworzyć wzory tkanin produkowanych dawniej w Fastach, m.in. kratki: Beatki i Ulki.  

Panie podkreślały, że to były nie tylko piękne wzory, ale też bardzo dobrej jakości tkaniny. 


Chcemy przywrócić Białemustokowi pamięć o jednej z najważniejszych fabryk, jaka tutaj działała - mówi Katarzyna Łotowska z Fundacji "Dom".


Cały czas pracujemy wokół Fast. Były już wystawy, a bazując na pamięci byłych pracowniczek zatrudnionych przy krosnach i maszynach, próbujemy odtworzyć to, co po Fastach zostało" - dodaje Magdalena Godlewska-Siwerska ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej 'Widok".  


Dzisiejsze spotkanie to jeden z elementów projektu "Fasty moje życie". Dzięki dotychczasowym działaniom jego pomysłodawców udało się już zgromadzić ponad 2 tysiące wzorników tkanin produkowanych w "Fastach". Pochodzą głównie z lat 60., 70. i 80. Są wśród nich materiały pościelowe, płaszczowe, mundurowe, ubraniowe, w różne desenie, w tym - charakterystyczną kratkę.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa "Fasty moje życie" w Galerii Slendzińskich

13.03.2022, 11:23

Wystawa – „Fasty moje życie” – powstała ze szczątków pamiątek, pieczołowicie przechowanych przez byłe pracownice Białostockiego Zakładu Przemysłu Bawełnianego FASTY. Aż dziw, że tak niewiele po nim zostało.


"Fasty moje życie" - nowa wystawa w Galerii Sleńdzińskich

11.03.2022, 16:34

Obrusy, ubrania, wzorniki materiałów, zdjęcia i gazety - to pamiątki po największym przedsiębiorstwie w powojennej historii Białegostoku. Wystawę "Fasty moje życie" możemy oglądać od piątku (11.03) od 18:00 na wystawie w Galerii Sleńdzinskich przy ul. Legionowej w Białymstoku.


Podróż szlakiem włókienniczym

25.02.2022, 18:45

Białystok zawdzięcza swoją pozycję jednego z większych miast wschodniej Polski przemysłowi włókienniczemu, który rozwijał się tu najintensywniej w XIX wieku. Dzięki koniunkturze na rynku powstały tu duże fabryki włókiennicze. To były bardzo malownicze obiekty i świadectwo swoich czasów.


Spacer po Fastach - chętnych oprowadzali byli pracownicy fabryki włókienniczej

24.06.2021, 07:23

To była wyjątkowa okazja, by poznać ważną część przemysłowej historii Białegostoku. Fundacja DOM i Stowarzyszenie Widok zorganizowały spacer po Fastach. Losy trzeciej co do wielkości fabryki włókienniczej w PRL-u wspominali między innymi byli pracownicy zakładu.


"Kombinat Fasty" - reportaż Joanny Sikory

27.03.2022, 00:01

"Zagubiona podbiałostocka wioska pozostałaby nikomu nieznana, gdyby nie zarządzenie Ministra Przemysłu Lekkiego z 1 października 1953 roku powołujące do życia Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. Wywodząca się z krowiego ogona nazwa, stała się znana nie tylko w kraju, tym bardziej, że brzmiała efektownie - "z angielska". Nomen omen niemal synonimicznie z angielskim "fast", oznaczającym - szybki, mocny, trwały. I taki też stał się rozwój Fast."

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok