Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy gminy Supraśl uczcili pamięć ponad 250 ofiar niemieckich zamordowanych w Grabówce

Mieszkańcy gminy Supraśl uczcili pamięć ponad 250 ofiar niemieckich zamordowanych w Grabówce

autor: Ryszard Minko

8.12.2023, 14:48, akt. 15:47

Mija 80 lat, od kiedy w podbiałostockiej Grabówce Niemcy rozstrzelali ponad 250 Polaków. Miał to być odwet za działalność polskiego podziemia zbrojnego. Była to jedna z najbardziej krwawych egzekucji podczas okupacji niemieckiej na Białostocczyźnie.

fot. GL
fot. GL


0:00
0:00
80 lat temu Niemcy rozstrzelali w Grabówce ponad 250 Polaków - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W rocznicę tamtych wydarzeń władze gminy Supraśl, uczniowie pobliskiej szkoły oraz bliscy pomordowanych uczcili ich pamięć składając kwiaty na masowej mogile ofiar niemieckich, przy której stanął pomnik składający się z betonowej płyty z umieszczonymi zachowanymi fragmentami tablic nagrobnych.

Egzekucja w Grabówce, do której doszło 8 grudnia 1943 roku, była odwetem za akcje przeprowadzone przez polskie podziemie niepodległościowe, podczas których zginęli dwaj wysocy rangą niemieccy policjanci narodowości ukraińskiej i konfident gestapo. Rozstrzelano osoby wcześniej zatrzymane na Białostocczyźnie, w tym związane z polskim podziemiem - ale nie tylko - oraz przebywające w białostockim więzieniu. W niemieckim obwieszczeniu o egzekucji, podpisanym 8 grudnia 1943 roku, straceni opisani byli jako "przynależni do warstwy przywódców moralnych polskości" i osądzeni za "dowiedzioną im działalność konspiracyjną na niekorzyść Rzeszy niemieckiej".

Wiosną 1944 roku Niemcy próbowali zniszczyć dowody zbrodni, ale zdołali wydobyć i spalić zwłoki pomordowanych tylko z trzech zbiorowych mogił. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w Grabówce przeprowadzono prace ekshumacyjne, w wyniku których odkryto siedemnaście mogił zbiorowych. Tworzą trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół Pomnika Ofiar Wojny. Na pomniku umieszczono napis "W hołdzie ofiarom hitlerowskiego ludobójstwa. W głębi, za pomnikiem, znajdują się zbiorowe mogiły. Ostatnie egzekucje odbyły się w czerwcu 1944 roku, dlatego w czerwcu organizowane są w Grabówce uroczystości rocznicowe.

W latach 1941-1944 na Białostocczyźnie Niemcy stosowali wobec cywilów terror na masową skalę. W lesie w Grabówce z rąk niemieckich zbrodniarzy zginęło w sumie 16 tysięcy ludzi: Polaków, Żydów, Białorusinów, jeńców sowieckich, mieszkańców Białegostoku i okolic.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


82. rocznica mordu pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

28.08.2023, 11:44

Wspominali osoby rozstrzelane przez Niemców i złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach koło Białegostoku. Samorządowcy, ale też dyrekcja szpitala psychiatrycznego w Choroszczy oddali hołd pacjentom placówki, którzy 82 lata temu zginęli z rąk nazistów.


Mieszkańcy Grabówki czczą pamięć ofiar zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie

19.06.2022, 10:06

Złożyli hołd ofiarom największej hitlerowskiej zbrodni na Białostocczyźnie. Mieszkańcy, harcerze i kombatanci wzięli dziś (19.06) udział w uroczystościach upamiętniających osoby zamordowane przez Niemców w podbiałostockiej Grabówce.


Samorząd Supraśla dostał pieniądze na upamiętnienie ofiar zbrodni hitlerowskich w Grabówce

23.03.2022, 14:08

Dwa mln zł trafi z budżetu państwa do gminy Supraśl na realizację nowej formy upamiętnienia ofiar zbrodni hitlerowskich z lat 1941-1944, pochowanych w Grabówce. Według różnych źródeł zamordowano i pochowano tam od kilku do kilkunastu tysięcy mieszkańców Białostocczyzny.


Grabówka - miejsce zbrodni hitlerowskich

9.12.2020, 11:15

8 grudnia obchodzimy rocznicę jednej z najbardziej krwawych egzekucji podczas okupacji niemieckiej na Białostocczyźnie. Mowa o zbrodni, do której doszło w 1943 r. w Grabówce. Była to egzekucja o charakterze odwetowym.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok