Radio Białystok | Wiadomości | Nasza dziennikarka Joanna Sikora otrzymała wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu

Nasza dziennikarka Joanna Sikora otrzymała wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu

autor: Agnieszka Czarkowska

28.02.2024, 12:51, akt. 13:05

Joanna Sikora wyróżniona w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Jury doceniło reportaż dziennikarki Polskiego Radia Białystok zatytułowany "Więcej niż dom". W środę (28.02) w siedzibie Senatu RP w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu.

Joanna Sikora, źródło: archiwum prywatne
Joanna Sikora, źródło: archiwum prywatne

Celem konkursu pod hasłem "Polki poza Polską" było pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymywania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym. 

Wyróżniony reportaż Joanny "Więcej niż dom" to opowieść o rodzinie Strużanowskich, która tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczyna budowę domu w Wilnie, na Antokolu. Dom z czasem staje się schronieniem dla Żydów, polskich oficerów, organizuje się w nim tajne komplety dla polskiej młodzieży. Reportaż to wzruszająca opowieść o heroizmie polskiej patriotki, która po wojnie pozostała w Wilnie, aby świadczyć o polskości tych ziem. Po wojnie zakłada w Wilnie polski teatr, który jako Polski Teatr "Studio" działa do dziś. "Więcej niż dom" - reportaż Joanny SikoryPierwszą nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód za reportaż radiowy w interesujący sposób przywracający pamięć o polskiej pisarce emigracyjnej Danucie Mostwin pt. "Portrecistka emigrantów". Drugą nagrodę jury przyznało Andrzejowi Pisalnikowi za reportaż prasowy o legendzie polskiego odrodzenia na Białorusi, dyrektorce Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach Elżbiecie Dołędze-Wrzosek pt. "Matczyny nakaz", opublikowany na portalu Polaków na Białorusi ZNADNIEMNA.PL. Trzecia nagroda przypadła  Dorocie Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy pt. "Nie tylko kołysanka" o twórczych Polkach żyjących na emigracji w Berlinie, którym polskie korzenie dają napęd do działania. Reportaż wyemitowany został na stronach podcastowych. W sumie jury przyznało też 4 wyróżnienia.

W 18. edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych najwięcej prac nadesłano z Polski. Były też prace z Białorusi, Czech, Kanady, Litwy, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch i Stanów Zjednoczonych.

 

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Joanna Sikora nagrodzona na Festiwalu Wrażliwym w Gdyni za reportaż "Cień wojny"

21.04.2023, 21:00

Nasza dziennikarka Joanna Sikora zdobyła drugą nagrodę w kategorii radiowej Festiwalu Wrażliwego za reportaż "Cień wojny". Audycja opowiada o międzypokoleniowej traumie wojennej.


Joanna Sikora wyróżniona w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu

14.03.2023, 10:43

Nasza reportażystka Joanna Sikora została wyróżniona w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych za audycję „To jestem ja… Helena Abramowicz”.


Alicja Pietruczuk i Joanna Sikora nagrodzone na festiwalu "Losy Polaków 2022"

6.11.2022, 07:39

Reportaże naszych redakcyjnych koleżanek docenione na XVII Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2022” w Warszawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok