Radio Białystok | Wiadomości | Nikt nie złożył apelacji - wyrok ws. śmierci dwóch białostockich strażaków jest prawomocny

Nikt nie złożył apelacji - wyrok ws. śmierci dwóch białostockich strażaków jest prawomocny

17.04.2024, 10:51, akt. 11:19

Prawomocny jest wyrok więzienia w zawieszeniu i 5 tys. zł grzywny dla dowódcy akcji gaszenia pożaru hali w Białymstoku, w której siedem lat temu zginęło dwóch strażaków. Orzeczenia nie zaskarżyła żadna ze stron.

Fotolia.com
Fotolia.com

Do śmiertelnego wypadku w czasie akcji gaśniczej doszło 25 maja 2017 r. 

W 2017 r. wybuchł pożar dużej hali magazynowej w Białymstoku. Przechowywano w niej m.in. plastikowe elementy sztucznych kwiatów i opony. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin, uczestniczyło w niej ponad stu strażaków.

W działaniach zginęło dwóch strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku. Mieli 26 i 29 lat oraz czteroletni staż w służbie. Ich zadaniem było rozpoznanie sytuacji w płonącym magazynie. Przy słabej widoczności i dużym zadymieniu na piętrze, weszli na podwieszany sufit, który się pod nimi zawalił.


Winnym okazał się dowódca akcji

Śledztwo trwało kilka lat. Dowódcy akcji prokuratura zarzuciła nieumyślne niedopełnienie obowiązków służbowych, skutkujące narażeniem strażaków na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

W ocenie śledczych oskarżony jako kierujący akcją - nie zebrał w sposób dostateczny informacji na temat konstrukcji i umiejscowienia znajdującego się w budynku podestu technicznego i sufitu podwieszanego, w wyniku czego funkcjonariusze PSP zostali nieumyślnie narażeni na niebezpieczeństwo.

Po ponad 2,5-letnim procesie przed Sądem Rejonowym w Białymstoku, w grudniu 2023 r. zapadł w tej sprawie wyrok w pierwszej instancji. Sąd uznał oskarżonego za winnego tego, że - jako osoba pełniąca funkcję kierownika działań ratowniczych - działając nieumyślnie, nie dopełnił swoich obowiązków służbowych. W ten sposób dwaj strażacy zostali narażeni przez niego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.


Sąd wydał wyrok

Sąd skazał oskarżonego nieprawomocnie na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu i 5 tys. zł grzywny.

Prokuratura chciała roku więzienia w zawieszeniu i 10 tys. zł grzywny. Wnioski prokuratury co do kary poparli też pełnomocnicy bliskich zmarłych strażaków. Obrona chciała uniewinnienia, ale nie zdecydowała się na złożenie apelacji. Wyrok jest już prawomocny.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces odwoławczy w sprawie śmiertelnego wypadku w silosie - konieczne uzupełnienie postępowania dowodowego

16.04.2024, 17:27

Konieczne jest uzupełnienie postępowania dowodowego - zdecydował Sąd Okręgowy w Białymstoku, przed którym rozpoczął się we wtorek (16.04) proces odwoławczy w sprawie śmiertelnego wypadku w wysokim silosie na terenie jednej z miejscowych firm. Przesłuchani zostaną dodatkowo dwaj świadkowie, niewykluczone powołanie biegłego.


Sąd w Białymstoku ogłosił wyrok w sprawie śmierci pracownika przysypanego otrębami

4.04.2023, 07:59

Na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał we wtorek (4.04) Sąd Rejonowy w Białymstoku dyrektora białostockiej firmy, na terenie której doszło do śmiertelnego wypadku w wysokim silosie. Sąd uznał, że jako osoba odpowiedzialna za bhp nie zapewnił on bezpiecznych warunków pracy w tym obiekcie.


W Białymstoku zakończył się proces ws. nieudzielenia pomocy ofiarom pożaru

9.03.2021, 14:39

Kar po dwa lata więzienia chce prokuratura w - zakończonym we wtorek (09.03) - procesie dwóch mężczyzn oskarżonych o to, że w maju 2019 r. w Białymstoku nie udzielili pomocy ofiarom pożaru, tzn. nie powiadomili o nim żadnej ze służb. Obrona chce uniewinnienia.


2 lat więzienia zażądał prokurator dla kierowcy, który w Białymstoku śmiertelnie potrącił staruszkę

26.06.2019, 07:44

W ciągu jednego dnia przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się proces młodego kierowcy, który - cofając dostawcze auto - śmiertelnie potrącił na chodniku w centrum miasta 86-letnią kobietę. Prokuratura domaga się dla oskarżonego dwóch lat więzienia. Wyrok ma być ogłoszony w piątek (28.06).

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok