Radio Białystok | Wiadomości | 2 lat więzienia zażądał prokurator dla kierowcy, który w Białymstoku śmiertelnie potrącił staruszkę

2 lat więzienia zażądał prokurator dla kierowcy, który w Białymstoku śmiertelnie potrącił staruszkę

autor: Marta Nazarko

26.06.2019, 07:44, akt. 15:52

W ciągu jednego dnia przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się proces młodego kierowcy, który - cofając dostawcze auto - śmiertelnie potrącił na chodniku w centrum miasta 86-letnią kobietę. Prokuratura domaga się dla oskarżonego dwóch lat więzienia. Wyrok ma być ogłoszony w piątek (28.06).

2 lat więzienia zażądał prokurator dla kierowcy, który w Białymstoku śmiertelnie potrącił staruszkę, fot. Marta Nazarko
2 lat więzienia zażądał prokurator dla kierowcy, który w Białymstoku śmiertelnie potrącił staruszkę, fot. Marta Nazarko

2 lat więzienia zażądał prokurator dla kierowcy, który w Białymstoku śmiertelnie potrącił staruszkę - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


28-latek prowadził samochód dostawczy

Wypadek miał miejsce w połowie stycznia. 28-latek prowadził samochód dostawczy,  którym wjechał na chodnik przy ul. Skłodowskiej w Białymstoku. W  trakcie cofania potrącił pieszą, która zginęła na miejscu. Prokuratura  zarzuciła kierowcy nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Oskarżony przyznał się, w śledztwie nie stosowano wobec niego żadnych środków zapobiegawczych.

Z jego wyjaśnień wynikało, że chciał zaparkować na miejscu dla dostawców, wjechał na chodnik i wolno cofał. Twierdzi, że na zewnątrz "była szarówka", patrzył w lusterka, ale nie widział w nich żadnych  osób, w aucie nie miał czujników ani kamery cofania. Kiedy poczuł uderzenie, myślał, że wjechał w zaspę śnieżną. Wysiadł i zajrzał pod  samochód; wtedy dopiero zauważył, że potrącił kobietę. Nie dawała oznak  życia, zadzwonił na numer alarmowy.

Przed sądem mówił, że bardzo żałuje, przepraszał córkę zmarłej. Mówił, że sam nie może pogodzić się z tym, co się stało, korzysta z  pomocy psychologicznej. Córka zmarłej (oskarżycielka posiłkowa)  przyznała, że na chodniku, gdzie doszło do wypadku, nagminne jest  wjeżdżanie tam przez samochody. Odwołując się do zapisów monitoringu w  tym miejscu, mówiła że ma "głęboki żal" do kierowcy, bo - w jej ocenie -  nie patrzył on w lusterka "albo patrzył i nie widział" i nie rozglądał się, wykonując manewr cofania.

Sąd zamknął przewód sądowy

Po wyjaśnieniach oskarżonego i zeznaniach świadków, sąd zamknął w środę przewód sądowy. W ocenie prokuratury, nie ma wątpliwości, że  doszło do naruszenia zasad ruchu drogowego, a żadne okoliczności nie  przemawiają na korzyść kierowcy. "Gdyby właściwie reagował, mógł uniknąć  tego zdarzenia. Żaden pośpiech, żadna okoliczność związana z tym, że  muszę jak najszybciej rozładować towar, nie przemawia za tym, ażeby  lekko traktować swoje obowiązki jako kierowcy" - mówił prok. Andrzej  Olszewski z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe. Wnioskował o dwa  lata więzienia i 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Obrona uważa, że są okoliczności pozwalające warunkowo zawiesić  wykonanie kary i o to wnioskuje. Mec. Agnieszka Zięzio-Koralewska w  swoim wystąpieniu podkreślała, że jej klient "ani jednym słowem" nie  kwestionuje żadnych okoliczności wypadku. Odwoływała się do działalności  społecznej oskarżonego (jest on strażakiem ochotnikiem), mówiła że  wiele razy uczestniczył w ratowaniu ludzi, ale też zapewniała, że będzie  on musiał do końca życia żyć ze świadomością tego, co się stało. - Najtrudniejsze będą dla niego właśnie te konsekwencje moralne -  mówiła.

| red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Śmiertelne potrącenie pieszego w miejscowości Geniusze

6.06.2019, 07:33

Straszy mężczyzna zginął w środę (5.06) w nocy w wypadku niedaleko Sokółki. W miejscowości Geniusze potrącił go samochód osobowy.


Śmiertelne potrącenie rowerzysty koło Augustowa

20.05.2019, 08:09

Na drodze powiatowej pomiędzy miejscowościami Sosnowo i Kopiec doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty.


Jest akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego potrącenia kobiety przy ul. Skłodowskiej w Białymstoku

24.04.2019, 12:12

Jest akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego potrącenia starszej kobiety na chodniku przy ul. Skłodowskiej w Białymstoku. Przed sądem stanie 28-letni mężczyzna.


Śmiertelne potrącenie w centrum Białegostoku

19.01.2019, 07:59

Śmiertelny wypadek w Białymstoku. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok