Radio Białystok | Wiadomości | 6-letnia dziewczynka z okolic Łomży trafiła do szpitala po tym jak pogryzł ją pies - to kolejny podobny przypadek

6-letnia dziewczynka z okolic Łomży trafiła do szpitala po tym jak pogryzł ją pies - to kolejny podobny przypadek

autor: Paweł Wądołowski

23.05.2024, 12:47, akt. 13:23

Kolejne dziecko pogryzione przez psa. W sobotę 6-latkę pogryzły psy w Srebrowie koło Wizny, teraz również dziewczynkę w tym wieku zaatakował pies w Wygodzie koło Łomży - mówi starszy aspirant Karolina Wojciekian z łomżyńskiej Policji.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pies zaatakował 6-latkę

Małżeństwo z 6 letnią córką odwiedziło znajomych, gdzie na podwórku był pies rasy Akita Inu. Dzieci bawiły się w wydzielonym i ogrodzonym ogrodzie, natomiast pies biegał po podwórku. W pewnym momencie dziewczynka wyszła przez bramkę na teren, gdzie był pies, a ten ją zaatakował - mówi starszy aspirant Karolina Wojciekian z łomżyńskiej Policji.

Dziecko trafiło do szpitala. Jak się okazało pies nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie, dlatego trafił na obserwację do lekarza weterynarii.

Policjanci przypominają o odpowiedzialnym podejściu do zabawy z psami.


Każdy pies może zaatakować

Nawet spokojne psy mogą stać się agresywne i zaatakować. Czego przykładem jest także wydarzenie ze Srebrowa,, gdzie trzy psy, wybiegły z jednej z posesji i zaatakowały 6-letnią dziewczynkę bawiącą się na placu zabaw. W obu przypadkach dzieci wymagały pomocy lekarskiej - mówi starszy aspirant Karolina Wojciekian.

Także w tym przypadku psy nie były szczepione.


Policjanci przypominają o obowiązkach właścicieli psów

Posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies, w najmniej oczekiwanym momencie, może kogoś zaatakować i ugryźć.

Trzymanie psa na uwięzi, na podwórku przy domu, musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany w taki sposób dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch czy linka, na której jest uwiązany, nie może być krótsza niż 3 metry, nie może powodować również cierpienia psa ani uszkodzenia jego ciała. Musi gwarantować mu niezbędny ruch. Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu, czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko.

Na ogrodzeniu posesji należałoby umieścić tabliczkę ostrzegającą osoby, które chciałyby wejść na teren posesji, przed psem pilnującym tego terenu. Niedozwolonym jest drażnienie lub płoszenie zwierząt powodując, że stają się one niebezpieczne.

Właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami, policjanci mogą stosować pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu. - piszą policjanci na swojej stronie internetowej.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Srebrowo - podczas przyjęcia komunijnego psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę

20.05.2024, 11:43

Psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę. Do zdarzenia doszło podczas przyjęcia komunijnego w Srebrowie w gminie Wizna.


Jest prawomocny wyrok w sprawie pogryzienia psa byłego posła Jacka Żalka

16.11.2023, 18:46

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w czwartek (16.11) mężczyznę, którego pies pogryzł psa podlaskiego posła minionej kadencji Jacka Żalka. To zmiana wyroku sądu rejonowego, który uznał winę, ale odstąpił od wymierzenia kary właścicielowi zwierzęcia, które przez ogrodzenie ugryzło psa parlamentarzysty.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok