Radio Białystok | Wiadomości | W Białostockim Centrum Onkologii otwarto Pracownię Brachyterapii

W Białostockim Centrum Onkologii otwarto Pracownię Brachyterapii

17.06.2024, 16:02, akt. 16:38

Lepsze warunki leczenia pacjentów i możliwość wykonywania większej liczby zabiegów - to efekty otwartej w poniedziałek (17.06) nowej Pracowni Brachyterapii w Białostockim Centrum Onkologii. Brachyterapia jest jedną z metod leczenia onkologicznego.

fot. Iza Serafin
fot. Iza Serafin


0:00
0:00
W Białostockim Centrum Onkologii otwarto Pracownię Brachyterapii - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białostockie Centrum Onkologii to jedyny szpital onkologiczny w Podlaskiem. Nowa Pracownia Brachyterapii ma do dyspozycji więcej miejsca niż wcześniej, co umożliwia zapewnienie pacjentom większego komfortu - informuje wicedyrektor Białostockiego Centrum Onkologii dr Dorota Kazberuk. Przebudowa pomieszczeń pod pracownię i zakup tomografu komputerowego kosztowały 11,3 mln zł.


Brachyterapia jest metodą leczenia onkologicznego

Promieniowanie podczas brachyterapii podaje się pacjentom w zaplanowane i określone wcześniej miejsca.


To forma leczenia poniekąd zabiegowego. Możemy leczyć większość nowotworów wszędzie tam, gdzie uda nam się to małe źródełko promieniowania - bo ono ma zaledwie kilka milimetrów - umieścić w guzie, bądź też w bezpośrednim sąsiedztwie guza. Służą do tego aplikatory. Z wykorzystaniem tej metody można leczyć np. raka prostaty, piersi, skóry, przełyku, nowotwory ginekologiczne. Brachyterapia może być też alternatywą dla chirurgicznego leczenia w onkologii - wyjaśnia dr Dorota Kazberuk.


Pacjenci po zabiegu będą mogli wracać do domu

Dr Dorota Kazberuk mówi, że dzięki rozbudowie pracowni, pacjenci nie muszą być hospitalizowani, mogą korzystać z brachyterapii i po zabiegu - po kilkugodzinnej obserwacji w szpitalu - wracać do domu.

- Po pierwsze, komfort pacjenta i bezpieczeństwo personelu medycznego i perspektywy na to, że zabiegów będziemy mogli wykonywać więcej niż do tej pory - mówi wicedyrektor BCO.

W 2023 r. w BCO wykonano 360 zabiegów brachyterapii.


W nowej poradni promieniowanie będzie podawane jeszcze precyzyjniej

W nowej poradni znajduje się m.in. źródło promieniowania, tomograf komputerowy, sala zabiegowa. Obraz z tomografu pozwala zaplanować dokładne, precyzyjne, punktowe podawanie promieniowania. 

- Musimy być naprawdę mocno pewni, gdzie to promieniowanie dostarczamy - mówi kierujący Zakładem Radioterapii BCO dr TomaszFilipowski.


Brachyterapia zazwyczaj jest stosowana w skojarzeniu z innymi metodami

Jak podkreślił krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Krzysztof Składowski, brachyterapia jest rzadko stosowana jako metoda samodzielna, a raczej w skojarzeniu z innymi metodami.


Brachyterapia ma w sumie małe zastosowanie jako metoda samodzielna. Raczej jest ona elementem leczenia skojarzonego, często przy udziale zabiegu operacyjnego, często przy dodaniu napromieniania z zewnątrz, czyli teleterapii, no i oczywiście teraz farmakoterapii. Myślę tutaj o lekach typowo chemioterapeutycznych, ale też i molekularnie celowanych oraz immunoterapii nowotworowej - mówi prof. Krzysztof Składowski.


Z radioterapii rocznie korzysta ponad 105 tys. Polaków

Kilkanaście proc. wszystkich pacjentów onkologicznych leczonych za pomocą promieniowania jonizującego, jest leczonych z wykorzystaniem brachyterapii. 


My stosujemy radioterapię w Polsce już u ponad 105 tys. pacjentów rocznie. To jest duża liczba, choć trochę nam jeszcze brakuje, żeby osiągnąć wskaźnik dwóch trzecich nowych zachorowań. Jeżeli przyjmiemy, że nowych zachorowań w Polsce mamy przeciętnie między 180 a 200 tys. rocznie, to 105 tys. to jest jeszcze trochę mało - mówi krajowy konsultant.


Prof. Krzysztof Składowski ocenia, że mimo, iż brachyterapia jest starą metodą leczenia, służy jej rozwój technologii. Dodaje, że np. sztuczna inteligencja może logistycznie pomóc brachyterapeutom w przygotowaniu pacjenta do zabiegu.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lekarze zachęcają do rzucenia palenia - dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

31.05.2024, 08:16

Każda chwila jest dobra, by rzucić palenie papierosów. Przekonują do tego eksperci w przypadającym w piątek (31.05) Światowym Dniu Bez Papierosa.


Pierwsze onkodzienniki trafiły do pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii

29.05.2024, 19:17

W przejściu przez trudny okres choroby pacjentom Białostockiego Centrum Onkologii mają pomóc specjalne zeszyty, w których są porady i miejsce na zapiski. Szpital rozpoczął pilotażowy program.


Białostockie Centrum Onkologii ma robota chirurgicznego Da Vinci

6.03.2024, 13:57

Ponad 14 mln zł kosztował robot chirurgiczny Da Vinci kupiony przez Białostockie Centrum Onkologii. Umożliwia on większą precyzję przeprowadzanych operacji w leczeniu raka – poinformowano w środę (6.07) na konferencji prasowej w tym szpitalu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok