Radio Białystok | Wiadomości | Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku

Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku

23.06.2024, 11:52, akt. 12:24

Międzywojenne fotografie przedstawiające białostoczan na ulicach miasta, autorstwa Bolesława Augustisa, prezentowane są w fotoplastykonie, który stanął przy miejscowym Muzeum Wojska. To nowa stała ekspozycja, a zdjęcia można oglądać o każdej porze.

Fot. S. Skibicki/Muzeum Wojska w Białymstoku
Fot. S. Skibicki/Muzeum Wojska w Białymstoku


0:00
0:00
Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Fotoplastykon to popularne na przełomie XIX i XX wieku urządzenie, umożliwiające widzom oglądanie zmieniających się zdjęć. Jak wyjaśnił Mateusz Budzyński z Muzeum Wojska, w obudowie automatu umiejscowione były wizjery do oglądania przesuwających się fotografii. "Specyficzny układ pary obrazów dawał wrażenie głębi i trójwymiarowości. Przy dużej umowności tego sformułowania, możemy je nazwać przedwojennym 3D" - dodał Mateusz Budzyński.

Obecnie w fotoplastykonie, który stanął przy Muzeum Wojska, można oglądać wystawę "W mundurze, przy mundurze, za mundurem" ze zdjęciami Augustisa.
Przedwojenny Białystok na unikalnych zdjęciach 

Unikalna kolekcja negatywów Augustisa z przedwojennego Białegostoku przypadkowo odnaleziona została w 2004 roku. Znaleźli ją wówczas w opuszczonej szopie dwaj chłopcy. Już po pobieżnym przeglądzie znaleziska historycy podkreślali, że odkrycie jest sensacyjne, a zbiór negatywów Augustisa ma olbrzymią wartość dla dokumentacji dziejów miasta. Takiej kolekcji fotografii nie ma bowiem żadne muzeum w Białymstoku; liczy kilkanaście tysięcy.

Fotografie dokumentują miasto w latach 1935-1938, to zdjęcia międzywojennego Białegostoku z różnych wydarzeń i uroczystości, portrety oraz tzw. ulicówki, czyli zdjęcia robione na ulicach miasta. Zdjęcia Augustisa - jak mówił fotograf Grzegorz Dąbrowski, który opiekuje się kolekcją - to najciekawszy przykład międzywojennej fotografii ulicznej w Polsce.


Wystawę można podziwiać do końca czerwca 

Do końca czerwca kilkadziesiąt fotografii można oglądać przy Muzeum Wojska. Jak mówił Marcin Koziński z Muzeum Wojska, prezentowane zdjęcia wykonane zostały w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Augustis swój zakład fotograficzny "Polonia Film" miał przy ul. Kilińskiego, przy tej samej ulicy, przy której mieści się muzeum.

Jak podkreślił Koziński, specjalnością Augustisa stały się tzw. ulicówki. "W latach 1935–1938 uwiecznił w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy białostoczan. Na zdjęciach znalazły się też wydarzenia, wygląd ulic, detale architektoniczne, zwyczaje mieszkańców i ich stroje, w tym mundury, stanowiące element wspólny fotografii prezentowanych w fotoplastykonie" - dodał Marcin Koziński.
Bolesław Augustis w 1932 roku, mając 20 lat, przyjechał wraz z rodzicami i rodzeństwem do Białegostoku z Nowosybirska (Rosja). W Rosji ukończył szkołę fotograficzną. W Białymstoku przez jakiś czas pracował jako pomocnik w zakładzie fotograficznym przy Rynku Kościuszki. Następnie w 1935 roku założył własny zakład "Polonia Films" przy ulicy Kilińskiego. Zmarł w 1995 roku.

Fotoplastykon z wystawą "W mundurze, przy mundurze, za mundurem" został przygotowany we współpracy Muzeum Wojska z z Fundacją Koncept Kultura i Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej Widok. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

28.12.2023, 22:27

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.


W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku będzie można oglądać niepublikowane dotąd fotografie Bolesława Augustisa

12.12.2023, 10:26

Pozyskali fotografie, które udostępniać będą zainteresowanym. Taki jest efekt podróży śladami Bolesława Augustisa. By odkryć kolejne wątki z życia autora znakomitych zdjęć przedwojennego Białegostoku, do Nowej Zelandii polecieli pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru i członkowie Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok.


Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku

6.07.2023, 13:17

Dziś powiemy o Stowarzyszeniu Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku. Działa ono od 2000 roku.


Na miłośników starych fotografii czeka kolejna porcja zdjęć Bolesława Augustisa

11.12.2022, 12:14

To była prawdziwa sensacja, gdy odnalazły się stare klisze Augustisa. Teraz - opracowana kolejna część fotografii przez Grzegorza Dąbrowskiego - czeka na miłośników historii i zdjęć.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok