Radio Białystok | Wiadomości | Na Suwalszczyźnie powstaje film krótkometrażowy o Andrzeju Strumille
Na Suwalszczyźnie powstaje film "Andrzej Strumiłło. Pożegnanie”. Realizuje go instruktorka, choreografka i tancerka Aleksandra Radziwonowicz.
Jak mówi pomysłodawczyni projektu, przez taniec chce promować twórczość artysty szczególnie wśród młodzieży.
Najbardziej zależy mi, żeby to nowe pokolenie, ci młodzi ludzie mogli obcować z tą sztuką w sposób jak najbardziej naturalny dla siebie. Uznałam, że ten film krótkometrażowy pozwoli im w dość krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej prac autora połączonych z tańcem. Ukazuje prace profesora Andrzeja Strumiłły w zupełnie inny sposób, może bardziej przystosowany do naszej młodzieży - mówi Aleksandra Radziwonowicz.
Do filmu zaangażowano tancerzy z Suwałk. Występują oni wśród prac Andrzeja Strumiłły, między innymi w galerii w Maćkowej Rudzie i Starej Łaźni w Suwałkach. Inspiracją do choreografii były również wiersze artysty.
Bardzo podobała mi się koncepcja wykorzystania wielu wierszy, które przygotowując się do tego projektu przeczytałam. One niezwykle poruszają naszą wyobraźnię. Dlatego pozwoliłam młodym tancerzom dać trochę od siebie, więc są części w tym filmie, które są ich własną interpretacją tych słów. Wiele scen jest również bardzo dokładnie rozpisanych pod scenografię, pod konkretne miejsca - dodaje Aleksandra Radziwonowicz.
Premiera filmu ma odbyć się we wrześniu. Powstaje on w ramach stypendium Miasta Suwałki w dziedzinie kultury na 2024 rok.
Artysta związany z Suwalszczyzną figuruje tam jako kontakt poufny o pseudonimie „Andrzej”.
W Galerii Stara Łaźnia w Suwałkach otwarto w piątek (14.05) wystawę "Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń". Znalazło się na niej w sumie 200 eksponatów autorstwa wybitnego artysty, który zmarł w ubiegłym roku w wieku 92 lat.
Choć Andrzej Strumiłło zmarł zaledwie kilkanaście dni temu, to jego sylwetka już za kilka miesięcy pojawi się w Suwalskim Słowniku Biograficznym. Władze miasta nie chcą bowiem odczekać zwyczajowych kilku lat i zleciły historykom dołączenie życiorysu artysty do publikacji z okazji 300-lecia Suwałk.