Radio Białystok | Wiadomości | Jak dbać o zdrowie w czasie upałów?

Jak dbać o zdrowie w czasie upałów?

autor: Marcin Gliński

10.07.2024, 15:50, akt. 15:56

Butelka wody mineralnej, czapka, krem z filtrem i unikanie nasłonecznionych miejsc - to zalecają lekarze podczas fali upałów, które przechodzą przez Polskę. W Podlaskiem termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza, a może być jeszcze cieplej w kolejnych dniach.

© forkART Photography - fotolia.com
© forkART Photography - fotolia.com


0:00
0:00
Jak dbać o zdrowie w czasie upałów? - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Takie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zapytaliśmy białostoczan, jak chronią się przed upałami.

2024 może być najgorętszym rokiem w historii

Według naukowców bieżący rok może być najgorętszym w historii. Co piąty mieszkaniec Ziemi przeżył w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. przynajmniej jeden dzień, w którym temperatura przekroczyła 39,4 st. C, czyli próg uznawany za zagrażający życiu - podał "Washington Post".

Amerykański dziennik na podstawie zebranych danych meteorologicznych z ponad 14 tys. na całym świecie oszacował, że ponad 1,5 mld ludzi do końca maja 2024 r. cierpiało na skutek skrajnych temperatur. Łącznie miasta, które były uwzględnione w analizie zamieszkuje nieco mniej niż połowa światowej populacji, co oznacza, że liczba osób narażonych na niebezpieczne upały może być znacznie wyższa.

Upały zagrażają zdrowiu i życiu

Według autorów to globalne ocieplenie spowodowało wzrost temperatur, a co za tym idzie zwiększenie liczby dni, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt. Jako przykład podano Bangkok, gdzie w tym roku odnotowano już 76 dni ze skrajnymi temperaturami. To ponad dwukrotnie więcej niż średnia dla stolicy Tajlandii. Jest to rekordowy wynik, jeśli porówna się dane meteorologiczne prowadzone od 1979 r. O wiele poważniejsza sytuacja była w Lagosie, stolicy Nigerii, gdzie odnotowano w tym roku aż 13 razy więcej dni z upałami, które zagrażały życiu ludzi, niż wynosi średnia.

Oszacowano, że spośród 150 miast, w których populacja jest wyższa niż 1 mln i gdzie do końca maja odnotowano przynajmniej jeden dzień z temperaturą powyżej 39 st. C, aż w 135 odnotowano więcej niebezpiecznych dni upałów niż średnia roczna za ten okres.

Mimo że na półkuli północnej dopiero zaczęło się lato, naukowcy już przewidują, że 2024 r. może być najgorętszym w historii. Zdaniem badaczy wpływ na niebezpiecznie wzrastający słupek rtęci ma zjawisko pogodowe El Nino oraz emisja gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla i metanu.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lodowisko na upały - proponuje białostocki ośrodek sportu

29.06.2024, 09:13

Za oknem upały, a na białostockim lodowisku zimowe szaleństwo. Po raz pierwszy w czasie wakacji mieszkańcy mogą korzystać z obiektu przy ulicy 11 Listopada. To efekt zwycięskiego projektu w Budżecie Obywatelskim.


Mgiełki zraszające pojawiły się w centrum Białegostoku

27.06.2024, 08:47

Od środy (26.06) wodną mgiełką z dwóch bramek zraszających można ochłodzić się w centrum Białegostoku. Chętnie z nich korzystają przede wszystkim dzieci, ale przyciągają też dorosłych.


Jak przetrwać upały

18.06.2024, 16:30

Przed nami lato. Musimy przygotować się na upały. I dlatego ostatni przed wakacjami program poświęcamy poradom, jak przetrwać gorące dni.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok