Radio Białystok | Wiadomości | W Supraślu trwają uroczystości ku czci Supraskiej ikony Matki Bożej
To jedna z najbardziej czczonych ikon Bogurodzicy na Podlasiu. W męskim monasterze Zwiastowania NMP w Supraślu trwają dwudniowe uroczystości ku czci Supraskiej ikony Matki Bożej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uroczystości ku czci Supraskiej ikony Matki Bożej przypadają zawsze 10 sierpnia i są - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym świętem w supraskim klasztorze.
Modlitwy w murach klasztoru trwały całą noc, pielgrzymi ustawiali się w długich kolejkach, by pokłonić się przed cudowną ikoną.
Pierwsza czczona tam ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, typu Hodegetrii, co znaczy "Przewodniczka". W XV wieku podarował ją ówczesny zwierzchnik monasteru biskup smoleński Józef Sołtan. Wkrótce ikona zasłynęła cudami uzdrowień modlących się przed nią chorych. W 1915 r. wywieziono ją w głąb Rosji. Obecnie jej los nie jest znany.
Tegoroczne uroczystości mają wyjątkowy charakter, ikonę Matki Bożej ponownie zdobi srebrna koszulka, tzw. "ryza", która jest wierną kopią tej sprzed wieków, jej zrekonstruowany wygląd opiera się na archiwalnych zdjęciach i opisach wnętrza cerkwi.
Główna świąteczna liturgia, której będzie przewodniczyć metropolita Sawa rozpoczęła się o 10:00.
To jedna z najliczniejszych prawosławnych pielgrzymek. Z cerkwi Hagia Sophia do Supraśla wyruszyli pielgrzymi na rozpoczynające się uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej. Pątnicy mają do pokonania około 15 kilometrów.
Muzeum Ikon w Supraślu, które w swoich zbiorach ma jedną z najbogatszych w kraju kolekcję ikon, chce pozyskać nową przestrzeń na działania wystawiennicze i edukacyjne. Dodatkowy budynek miałby powstać tuż przy głównej siedzibie muzeum.
Cenna XVI-wieczna ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie trafiła do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu - poinformowała w czwartek (14.12) instytucja. Ikonę będzie można zobaczyć w weekend w muzeum.