Radio Białystok | Wiadomości | Krasnopol ma Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, dla wielu - drugi dom
Dla trzech osób będzie to miejsce stałego pobytu, dwanaście kolejnych spędzi tu wspólnie po kilka godzin dziennie. W Krasnopolu otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób niepełnosprawnych.
Utworzenie Centrum było możliwe dzięki całkowitej przebudowie stuletniego budynku, w którym kiedyś znajdowała się szkoła podstawowa. W uroczystości wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści i zaproszeni goście.
Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że takiego miejsca w gminie dotąd brakowało.
Ten obiekt jest bardzo potrzebny. Znam wiele osób starszych, niepełnosprawnych, którzy będą tutaj przychodzić. Jest taka starsza pani, która już korzysta i przychodzi na zajęcia - mówi Krzysztof Lewandowski, mieszkaniec gminy Krasnopol.
Kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego Żaneta Pietrewicz, podkreśla, że o powstanie placówki apelowali mieszkańcy.
Dostawaliśmy wiele informacji od naszych mieszkańców, że potrzeba utworzenia centrum jest ogromna. My również chcieliśmy zapewnić takie miejsce osobom niepełnosprawnym i udało się. To nie jest zwykła instytucja, to nie jest ośrodek. To jest po prostu drugi dom, gdzie kadra i podopieczni traktują się jak jedna wielka rodzina. Prowadzimy zajęcia m.in. z psychologami i fizjoterapeutami - mówi Żaneta Pietrewicz.
Wójt gminy Krasnopol Karol Szrajbert zaznaczył, że podopieczni placówki na pewno nie będą się nudzić.
Jest zorganizowana siłownia, kącik kuchenny, w którym niepełnosprawne osoby będą mogły same przygotowywać sobie posiłki. Obecnie opiekę nad tymi osobami sprawują cztery opiekunki. Jeśli chodzi o pobyt całodniowy, to mamy już komplet, czyli 12 podopiecznych - twierdzi wójt Szrajbert.
Radny wojewódzki Waldemar Kwaterski podkreślał, że takie miejsce jest bardzo ważne.
Mieszkańcy gminy Krasnopol będą mieli dostęp do rehabilitacji, do terapii i do wzmocnienia organizmu. Wielkie gratulacje, że taka placówka mogła tutaj powstać - mówi Waldemar Kwaterski.
Pobyt i usługi w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym są bezpłatne. Osoby chętne na pobyt stały mogą się jeszcze zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnopolu z kompletem dokumentów. Stworzenie centrum kosztowało 2,7 mln zł i było możliwe dzięki rządowemu wsparciu.