Radio Białystok | Wiadomości | Białystok nadal będzie posługiwał się carskim herbem miasta, mimo negatywnych opinii heraldyków
Miało być przystąpienie do prac nad zmianą wadliwego herbu Białegostoku, a jest odesłanie projektu do wnioskodawcy i odsunięcie tematu na bliżej nieokreśloną przyszłość.
Projekt uchwały, nad którym głosowali radni, dotyczył rozpoczęcia procedury zmiany herbu, wobec którego Komisja Heraldyczna wydała druzgocąca opinię:
Obecnie używany herb miasta jest nie tylko sprzeczny z Polską tradycją historyczną i heraldyczną, ale też wprost odwołuje się do tradycji historycznej rosyjskiego zaborcy - referował dyrektor Biura Rady Miasta Andrzej Matys.
Zdaniem komisji Białystok powinien powrócić do herbu z Gryfem, nadanego przez Króla Augusta III.
Mimo wcześniejszej pozytywnej opinii radnych z Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności, Agnieszka Zabrocka z klubu Koalicji Obywatelskiej zwróciła uwagę, że zmiana herbu może skutkować koniecznością większych zmian.
Pytała, między innymi o to, czy nie trzeba będzie zmieniać na przykład miejskich flag, których kolorystyka nawiązuje do obecnego carskiego herbu miasta. Dlatego zaproponowała, by najpierw tematem zajęła się specjalna komisja lub zespół roboczy, który określi jakie dokładnie skutki spowoduje zmiana herbu, a dopiero potem powinno się rozpocząć ewentualną zmianę.
Ostatecznie mimo sprzeciwu części radnych z PiS, którzy chcieli rozpocząć procedurę zmiany herbu, radni zdecydowali, że uchwała wraca do prezydenta miasta.
To oznacza, że nie wiadomo kiedy ponownie zostanie podjęty temat wadliwego herbu.
Od przyszłego roku białostoczanie zapłacą większy podatek od nieruchomości. Tak zdecydowali radni na ostatniej sesji Rady Miasta.
Nie niespełna pół godziny, ale przez całą pierwszą godzinę można bezpłatnie jeździć białostockim BiKeR-em. Tak będzie przez cały tydzień (16.09 - 22.09) z okazji rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Mobilności.
Władze Białegostoku miały prawo odmówić inwestorowi wydania zgody na budowę bloku na zabytkowych Bojarach. To prawomocne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił poprzedni - korzystny dla dewelopera wyrok białostockiego sądu.