Radio Białystok | Wiadomości | Koncert w Studiu Rembrandt z okazji Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego
To było muzyczne wspomnienie wydarzeń sprzed 43 lat. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok rozbrzmiewały piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Zbigniewa Bibera. Koncert odbył się z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
Na koncert przyszli m.in działacze opozycji antykomunistycznej z naszego regionu. Wspominali, jak 13 grudnia 1981 roku zostali internowani, jak podczas manifestacji w latach 80. byli bici przez ówczesne oddziały ZOMO i jak ważne były wówczas piosenki Jacka Kaczmarskiego.
Zbigniew Biber z kolei podkreślał, że wybierając repertuar starał się kontynuować tradycję Jacka Kaczmarskiego, który śpiewał o trudnych dla Polski czasach. Jego najbardziej znane piosenki, takie jak "Mury" z 1978 roku czy "Obława", można było usłyszeć także dzisiaj podczas koncertu w Radiu Białystok.
Poezja Jacka Kaczmarskiego miała duży wpływ na wychowanie dyrektora białostockiego IPN dr Marka Jedynaka. Jak mówił to ona go ukształtowała. Twórczość Jacka Kaczmarskiego nazwał "niemym krzykiem", który oskarżał ówczesne władze i cały ustrój komunistyczny.
On nie tylko słowem, muzyką malował historię, ale też okazywał te ważne wydarzenia. Stan wojenny, Zbrodnie Katyńską i inne rzeczy, które, gdyby nie muzyka, gdyby nie też wykonawca Zbigniew Biber, nie wiedziałbym tyle o historii Polski, nie zakochałbym się w tym - podkreślał dyrektor dr Marek Jedynak.
Współorganizatorami koncertu w Radiu Białystok byli: białostocki oddział IPN i Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".