Radio Białystok | Wiadomości | Na rzece Narew ma powstać nowe spiętrzenie. Rolnicy z Rzędzian protestują
Boją się, że po wybudowaniu nowego spiętrzenia na rzece Narew woda będzie znów zalewać ich pola i domy. Rolnicy z okolic miejscowości Rzędziany protestują przeciwko planom Narwiańskiego Parku Narodowego.
Rolnicy z okolic miejscowości Rzędziany zwracają uwagę, że nikt nie konsultował z nimi decyzji o wybudowaniu nowego spiętrzenia na rzece Narew. W tej sprawie zorganizowali konferencję prasową przed Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka" w Kurowie.
Na konferencji prasowej rolnicy z terenu Narwiańskiego Parku Narodowego poinformowali, że wcześniej spiętrzenie było źle wybudowane i woda zalewała ich tereny. To przynosiło straty i teraz niektórzy rolnicy sądzą się w tej sprawie z Narwiańskim Parkiem Narodowym.
Karol Faszczewski z Ruchu Gospodarstw Rodzinnych ma obawy, że nowe spiętrzenie może powodować takie same problemy.
Wcześniej woda była taka wysoka, że zalewało nawet budynki mieszkalne. Nie ma co się dziwić lokalnym rolnikom, że boją się odbudowy tego spiętrzenia mimo że ma być w końcu zrobione tak jak w planach, 25 cm niżej, ale skoro wcześniej też były takie plany i miało być niżej, to skąd gwarancja, że nie będzie powrotu do takiej samej sytuacji? - mówi Karol Faszczewski.
Dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego Grzegorz Piekarski uspokaja rolników, że nowy próg będzie obniżony.
Próg piętrzący przy miejscowości Rzędziany został wybudowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w 2012 roku. Celem budowy progu było zniwelowanie drenującego oddziaływania rzeki Narew, która w tym miejscu została sztucznie wyprostowana. Dzięki działaniu progu przy Rzędzianach i kolejnego, który jest przy miejscowości Radule, woda dociera do starorzeczy i daje życie przyrodzie Narwiańskiego Parku Narodowego. Od początku funkcjonowania progu rolnicy zgłaszali, że próg został nieprawidłowo wykonany i piętrzy wodę o 25 cm wyżej niż pierwotnie zakładano. Na przełomie 2021 i 2022 roku próg uległ uszkodzeniu. Wykonaliśmy pomiary geodezyjne i okazało się, że próg faktycznie piętrzy wyżej niż zakładano. Stary próg zostanie rozebrany i wykonany zostanie nowy, który teraz będzie piętrzył wodę o 25 cm niżej niż pierwotnie. Budowa progu przy miejscowości Rzędziany została wskazana do realizacji przez ministra klimatu i środowiska w zadaniach ochronnych Narwiańskiego Parku Narodowego - tłumaczy Grzegorz Piekarski.
Rolnicy z terenu Narwiańskiego Parku Narodowego zapowiadają, że będą wnioskować do wojewody podlaskiego o cofnięcie pozwolenia na budowę nowego spiętrzenia na rzece Narew.